مشکل سوء استفاده از شفافیت را چطور حل می‌کنید؟

سوال تفصیلی:
مسئولین می‌توانند با ارائه داده‌های غلط به مردم با ظاهری درست، دروغ‌های بسیاری را در قالب اطلاعات درست بیان کنند. به بیانی، شفافیت ابزار سوء استفاده برخی مسئولین می‌شود. این مشکل را چطور حل می‌کنید؟

پاسخ سوال:
پیش از این که بخواهیم به بررسی پاسخ این سؤال بپردازیم، باید این نکته را درنظر آوریم که در مقام مقایسه، اقدامات مفسدانه و سودجویانه در فضای محرمانگی، عرصه بازتر و مجال بیشتری برای بروز و ظهور پیدا خواهند کرد. لذا در هر صورت حالت انتشار اطلاعات در مقایسه با عدم وجود اطلاعات، مطلوب‌تر است. اما در پاسخ به این‌که چه تضمینی برای صحت اطلاعات منتشرشده وجود دارد، باید توجه خود را به راهکارهایی معطوف سازیم که ما را به صحت اطلاعات، رهنمون ساخته و یا کذب آن‌ها را به‌سادگی برای ما معلوم خواهد کرد:
داده‌ها یکدیگر را پوشش خواهند داد: داده‌ها و اطلاعات منتشرشده از سوی یک نهاد در ارتباط با داده‌ها و اطلاعات سایر نهادها و دستگاه‌ها خواهد بود و این پیوستگی داده‌ها به یکدیگر، هرگونه اقدام برای تحریف و دست‌بردن در آن‌ها را با مشکلات جدی رو‌به‌رو خواهد ساخت، به‌گونه‌ای که عدم هماهنگی و ناهم‌خوانی اطلاعات با یکدیگر به‌راحتی قابل درک خواهد بود.
ارزیابی و نظارت عمومی: نظارت و توجه عمومی جامعه و مردم به اطلاعات منتشرشده، می‌تواند گواه صحیحی از صحت و سقم این اطلاعات باشد. بدون شک اثرات فساد و سودجویی در پس پرده اطلاعات نادرست، در جامعه ظاهر خواهد شد و این جامعه است که درباره‌ی واقعیت این اطلاعات قضاوت خواهد کرد.
ساز و کار صحت سنجی اطلاعات (fact checkers) برای بررسی صحت اطلاعات ارائه شده و کشف اطلاعات نادرست تعبیه شده است. این سازوکار به تمامی مردم این اجازه را میدهد که اطلاعات بیان شده توسط مسئولین و یا نهادهای مختلف را با واقعیات پیرامونی خود چک کنند و در صورت عدم تطابق با واقعیات، آنها را گزارش کنند و به اطلاع باقی مردم برسانند.
ساز و کار گزارشگری تخلف (whistle blowing) باعث می‌شود تا احتمال کشف مصادیقی که اطلاعات به صورت عمدی اشتباه ارائه می‌شوند، به صورت چشمگیری افزایش یابد.
وجود رقابت‌های سیاسی و حزبی: با فرض انتشار اطلاعات، گروه­ها و احزاب رقیب با تمام ابزارهای خود از جمله رسانه­ هایی که در اختیار دارند، سعی در افشای تخلفات رقیب در عدم انتشار داده­ها یا انتشار داده ­های کذب خواهند نمود و همین رقابت بین احزاب یکی از زمینه ­های جلوگیری از انتشار اطلاعات دروغ است.
در صورتی که جرم‌انگاری ارائه اطلاعات اشتباه سنگین باشد، ریسک ارائه اطلاعات اشتباه افزایش یافته و در نتیجه اطلاعاتِ اشتباه کمتری ارائه خواهد شد و مسئول مربوطه از بیان اطلاعات نادرست پرهیز میکند، چرا که رسوایی بعد از ارائه اطلاعات نادرست، بسیار برای او سنگین تر خواهد بود.
با شفاف بودن فرایند تولید و ارائه داده‌ها، می‌توان به ثبت اطلاعات اشتباه پی برد و با مصادیق آن برخورد کرد. در کشورهای گوناگون، برای تولید،‌ تحلیل، و ارائه داده ها به عموم مردم، سیاست های متعددی اتخاذ شده است و هر کشور تلاش دارد موضع خود را در قبال این موضوع با توجه به مصالح خود، به طور دقیق مشخص نماید. (Open Data Policy)
هر آمار و داده‌ای در هر حوزه‌ای، به دست متخصصان آن حوزه خواهد رسید. متخصصان هر حوزه به دلیل تسلطی که بر آن حوزه دارند، می‌توانند اطلاعات اشتباه را از اطلاعات درست تفکیک کرده و آن‌ها را گزارش کنند.

بطور خلاصه، چنین سوالی زمانی پیش می آید که اطلاعاتی که به مردم داده می شود، بصورت ناقص و یا در زمان غیر مناسب ارائه شود. در این صورت با توجه به تعریف مشخصی که از شفافیت صورت گرفته است، شفافیت رخ نداده است. در واقع مسئولین زمانی میتوانند از اطلاعات سوء استفاده کنند که اطلاعاتی ناقص، بی هدف، گمراه کننده و نامتناسب با شرایط ارائه دهند. نبود مرجعی ثابت، مشخص و رسمی در کشور برای ارائه دقیق و بی طرفانه اطلاعات میتواند در ایجاد این مشکل موثر باشد. در صورتی که پایگاههای داده قوی که تمامی اطلاعات حاکمیتی را در خود ذخیره کند و به اطلاع مردم برساند وجود داشته باشد، سوء استفاده و جعل اینگونه داده ها بسیار سخت تر و پر ریسک تر خواهد بود.

7 پسندیده

دروغ گفتن با داده

بخش اول، قسمت اول

از متداول‌‌ترین سوال‌ها «امکان دروغ گفتن با شفافیت (و داده باز)» است. یا به عبارتی، اگر شفافیت باشد و داده باز هم داشته باشیم، باز هم ممکن است دروغ را باور کنیم و گول بخوریم؟
پاسخ مثبت است، اتفاقا با داده می‌توان دروغ‌های همه‌پذیری گفت، اما چگونه؟ به طور کلی دو شرط زیر امکان دروغ گفتن با داده (و شفافیت) را فراهم می‌کند:

  1. داده‌ ناقص باشد. همه داده با جزئیات استاندارد منتشر نشده باشد.
  2. یک داده را فقط یک جا منتشر کند. مثلا داده‌های بودجه را فقط سازمان برنامه منتشر کند و به داده‌هایی که مجلس، وزارت اقتصاد، دیوان محاسبات و … دارند، دسترسی نداشته باشیم. اینطوری امکان تقطاع‌گیری و مقایسه داده‌ها وجود ندارد.

دکتر حامد قدوسی به با قلم روانشان مسئله‌ی P-Hacking را توضیح داده‌اند. قسمت اول مطلبشان را بخوانید:

«هک کردن P یا P-hacking چیست؟

چند سالی است که متخصصان آمار، برخی روی‌کردهای رایج در تحلیل آماری داده‌ها و گزارش نتایج آن را تحت عنوان p-hacking نقد کرده‌اند. این گزاره که «اگر داده‌ها را به اندازه کافی شکنجه کنی به هر چیزی اعتراف می‌کنند» را اکثرا شنیده‌ایم ولی شاید مبانی آماری/ریاضی آن روشن نباشد. در این‌جا سعی می‌کنیم بدون این‌که خیلی وارد جزییات ریاضی شویم، یک نوع خطای رایج را بحث ‌کنیم.

برای درک دقیق‌تر p-hacking خوب است یک بار مفهوم p-value را مرور کنیم. در آمار و اقتصادسنجی در توضیح مفهوم p-value می‌گوییم: چه درصدی از خطا را می‌پذیریم که که فرض صفر واقعا برقرار باشد ولی ما در نمونه خاصی از داده که داریم این مقدار از آماره را مشاهده کنیم. مثلا وقتی مقدار ۵٪ را برای رد/قبول می‌پذیریم، می‌گوییم که «می‌فهمیم که در ۵٪ اوقات میزان آماره حتی با شرط درستی فرض صفر می‌‌‌تواند از میزان مشاهده شده ما بزرگ‌تر باشد، ولی چون ۵٪ عدد بزرگی نیست، با اطمینان خوبی فرض صفر را رد می‌کنیم.».

روش p-hacking دقیقا روی رسیدن به آن ۵٪ تمرکز می‌کند و آن را به عنوان نتیجه واقعی و علمی گزارش می‌کند. اگر هنوز ماجرا برای‌تان مبهم است به این مثال توجه کنید: فرض کنید ما می‌خواهیم اثر چای سبز روی رشد گیاهان را ببینیم. فرض کنیم می‌دانیم که چای سبز هیچ تاثیری روی رشد ندارد، ولی از هر ۲۰ آزمایش، یکی نشان خواهد داد که چای روی رشد گیاه تاثیر دارد. این یک از بیست، به این معنی نیست که چای روی رشد گیاه اثر خاصی دارد بل‌که صرفا می‌گوید که به خاطر تصادفی بودن شرایط، ما در ۵٪ از نمونه‌ها چنین رابطه‌ - غیرواقعی - را در داده‌ها مشاهده خواهیم کرد.

حال فرض کنید که ما در ۲۰ اتاق مختلف آزمایش رابطه چای و رشد گیاه را روی تعداد زیادی گیاه انجام می‌دهیم. اگر کسی نتیجه همه ۲۰ اتاق را با هم مقایسه کند، فورا می‌فهمد که چای اثری ندارد. ولی اگر محقق پس از دیدن داده‌ها، نتایج ۱۹ اتاق را دور بیندازد و فقط با استفاده از داده‌های یک اتاق، رگرسیونی اجرا کرده و به عنوان نتیجه گزارش کند، خواننده متوجه این حقه نخواهد شد. همه چیز هم درست جلوه خواهد کرد: تعداد زیادی گیاه در گروه آزمایش و گروه کنترل بودند و آماره‌ها هم کاملا درست هستند.

در اقتصاد و علوم اجتماعی این اتفاق چه طور می‌افتد؟ معادل آزمایش‌ در اتاق‌های مختلف برای ما، تصریحSpecification ) های مختلفی است که روی مدل می‌زنیم. مثلا ممکن است برای تخمین عوامل موثر بر درآمد فرد، انواع و اقسام متغیرهای توضیح‌دهنده از سن و تحصیلات و جنس و نژاد و سابقه خانوادگی و محل سکونت و قد و وزن و الخ را در رگرسیون بگذاریم و آن قدر «ترکیبات مختلف متغیرها و توان‌ها و لگاریتم و تعامل آن‌ها» را امتحان کنیم تا به نتیجه قوی برسیم.

بخش اول، قسمت دوم

چند وقت پیش مقاله‌ای را داوری کردم که فرد برخی روابط اقتصادی را روی ۵۰ ایالت آمریکا تخمین زده و مدعی شده بود که در این ۲-۳ ایالت، چنین رابطه‌ای برقرار است و اسم این ایالت‌ها را به عنوان نتیجه تحلیل گزارش کرده بود. در حالی که اگر با نگاه p-hacking به ماجرا نگاه کنیم، می‌توانیم بگوییم که یک جامعه نمونه (مثلا کشور آمریکا) را اگر به ۵۰ زیرنمونه تصادفی - بدون هیچ تفاوت نظام‌مند - بشکنیم و یک مدل را روی این ۵۰ زیر نمونه تست کنیم، محتمل است که در ۲-۳ مورد از زیرنمونه‌ها نتیجه معنی‌داری در مدل ببینیم. این ۲-۳ مورد معنی‌دار فقط خطای آماری و نمونه‌برداری است و بس.

مثال بسیار رایج دیگر: عمل‌کرد کشورها در مسابقات جهانی ژیمناستیک یا درآمد سرانه یا مرگ و میر نوزادان را بگیریم و «هزاران» متغیر محتمل از آب و هوا تا مصرف شکلات را برای توضیح تفاوت بین کشورها امتحان می‌کنیم. مطمئنا این وسط چند متغیر (گاه عجب و غریب) پیدا خواهد شد که همبستگی بسیار قوی با خروجی مورد نظر داشته باشد، بدون این‌که واقعا رابط خاصی بین این متغیرها باشد.

در روش‌های مختلف آماری، شهود ناشی از نقد p-value با اسامی مختلف تکرار می‌شود. مثلا در یادگیری ماشینی (ML) که الگوریتم تعداد خیلی زیادی متغیر توضیح‌دهنده و ترکیبات مختلف آنان را بررسی می‌کند، شانس زیادی هست که در داخل نمونه آموزش، بلاخره رابطه‌‌ای پیدا شود ولی این رابطه حقیقی نیست و به این خاطر عمل‌کرد ضعیفی در خارج-از-نمونه می‌بینیم.»

منبع: Telegram: Contact @hamedghoddusi

2 پسندیده