طرح داده باز در مجلس

دیروز ۹۶۰۸۱۷ خدمت دکتر مروی بودم. بعد از کمی گفتگو در رابطه با open data، ایشون فرمودن که ما نیاز به حکمرانی داده در کشور داریم که چیزی قبل از حکمرانی داده بازه. دغدغه ای دارند در این زمینه که نهادی مسئول سیاستگذاری داده در کشور باشد و یا بوجود بیاید.
با چند نفر از نمایندگان هم صحبتی کردن و قراره طرحی رو در همین رابطه به مجلس بدن.
بنده عرض کردم که ما رو بی اطلاع نذارن.
زمینه ی خوبی برای ورود ایده های دوستان میتونه باشه

1 پسندیده

کاش دقیق‌تر میپرسیدید که منظور ایشون چی بوده از این مفهوم
یعنی چه قانون مدنظرشون هست؟
نمونه مشابه میتونن معرفی کنند؟

کدوم دکتر مروی؟
طرحشون در چه مرحله‌ایه و چطور میشه در جریان قرار گرفت؟

در صحبت کوتاهی که داشتیم اینطور عرض کردند که نیاز به نهادی داریم که تعیین بکند چه داده هایی باید عمومی شود و چه داده هایی خیر. همچنین در این نهاد بروی کیفیت داده ها و اینکه داده ها چگونه باید ارائه شود نظر بدهد و اساسا نهادی مستقل که تنها وظیفه اش “سیاستگذاری” برای داده های حکومتی باشه
انشالله در صحبتهای آینده دقیقتر خواهم پرسید

ربطش رو با حکمرانی داده متوجه نشدم
این موضوعی که میفرمایید قطعا در داده‌باز بحث میشه تا حکمرانی داده
اینطور نیست؟

دکتر مروی اندیشکده دانشگاه شریف
از خلال صحبتها اینطور “برداشت” کردم که جلسات ابتدایی و طرح ایده رو با نماینده ها گذاشتند _ و البته خیلی خوشحال بودند که چندین تن از نمایندگان سواد و دغدغه ی این کار رو دارند _ ولی هنوز به مرحله ی نگارش طرح نرسیده که عرض کردم خدمتشون حتما این موضوع رو اگر صلاح دونستند با ما به اشتراک بذارن
دوره های دانشگاه دلفت رو هم توضیح دادم و لینک فیلم ها رو هم خدمتشون دادم که بسیار استقبال کردند.

متاسفانه بنده هم سوالتون رو متوجه نمیشم!
ایشون چنین مطرح کردند که قبل از اینکه به داده باز برسیم، نیاز به نهادی برای سیاستگذاری داده داریم که خود به خود به داده باز هم خواهیم رسید

آها
متوجه شدم
ایشون حکمرانی داده رو شروعش رو با نهاد سیاست‌گذار در حوزه داده دیدند

حتما پیگیری کنیم …

1 پسندیده

حقیقت بنده هم اینچنین متوجه میشم
شما تحلیل دیگه ای دارید؟

اطلاعات زیادی ندارم
در حد همین کارگاه

1 پسندیده

راستی یک سوال:
الان سازمان ملی آمار تنها نهادی برای ارائه ی آمار تلقی میشه یا نهادی برای سیاستگذاری و ارائه ی اطلاعات؟
یک ایده‌ی ناپخته: شاید اگر نهاد جدیدی اضافه نشه و میزان اختیارات و وظایف همین مرکز آمار رو بیشتر کرد نتیجه بهتری برای مملکت داشته باشه

به نظر آقای باقری اصل مشکل ما نهاد جداگانه و این بحثا نیست
همین معاونت دولت الکترونیک هم میتونه عهده‌دار این موضوع باشه
مشکل اصلی توجیه نبودن افراد تأثیرگذار در این حوزه است.
البته که مرکز آمار گزینه‌ی خوبی برای این موضوع نیست

1 پسندیده

این رو ببینید:

http://www.legislationline.org/

الهام‌بخش است.

2 پسندیده