ترویج شفافیت از طریق هنر معماری و طراحی

پس از گسترش و مقبولیتِ تئوری خانۀ شیشه‌ای حکومت (The Government’s Glass House Theory) و سیاست‌ها و اصول آن که مبتنی بر وضوح و شفافیتِ عملکرد دولتمردان و سیاستمداران است در معماری مفهومی و طراحی های نوین امروزی نیز این امر لحاظ گشته تا علاوه بر قدرتِ جاذبه‌ی بصری، مخاطبین و مشاهده‌کنندگان را هم به اندیشه و تکاپوی شفافیت وا دارد تا با آن مأنوس گردند و ترویج، مطالبه‌ و مشارکتِ خود در آن را وظیفه‌ی شهروندی خود بدانند همانگونه که خانۀ شیشه ای را همگان به وضوح می بینند و هر حرکت و جنبشِ داخلِ آن پنهان نمی نماند.
در چنین شرایطی حکومت و کارگزاران باید بسیار مراقب باشند که خطا و فسادی از آنان سر نزند، چون دوران پنهانکاری ها به سر آمده است و جهان به سمت شیشه ای شدن به پیش می رود.
پنداشتۀ اتاق شیشه ای نه به کوچک شدن که به میکروزه شدن جهان و گذار از دهکدۀ جهانی به اتاق شیشه ای جهان خواهد انجامید.
در چنین جامعه ای مردم با نگاهی کوچک بسیاری از اطلاعات مربوط به محیط را دریافت می نمایند.
از این منظر دولت امروزی به معنای عام آن باید مانند خانۀ شیشه ای باشد که هر کس بتواند درون آن را بنگرد و ببیند که چه می گذرد.

معماری قابل تأمل ساختمان‌ها و مراکز اداری قضایی کشور گرجستان به‌عنوان یکی از موفق‌ترین کشورها در زمینه مبارزه با فساد در دهه اخیر، دیدنی به نظر می‌رسد.

ساختمان مجلس نمایندگان گرجستان، کوتایسی(Kutaisi)
ساختمان مجلس نمایندگان، زیر گنبدی ۴۰ متری قرار گرفته است. در طراحی این ساختمان زیادتر از شیشه استفاده شده است تا نماد شفافیت قدرت در برابر دید شهروندان باشد.

7u3v4-crop-c0-5__0-5-700x467-076

ساختمان دادستانی ، تفلیسیکی دیگر از ساختمان های مدرن با طراحی منحصر به فرد در تفلیس گرجستان
ساختمان دادستانی از معماری عجیب و غریبی برخوردار است. قابی سیاه و سفید که پنجره های مکعبی شکل آن از نمای ساختمان بیرون زده اند. این خود نماد قدرت و شفافیت در کنار هم است.
rffsu-crop-c0-5__0-5-700x467-076

2 پسندیده

مشابه این معماری نیز در پارلمان آلمان (Reichstag ) قابل مشاهده است.
مردم در ساعات تشکیل جلسات می‌توانند بر سقف شیشه‌ای پارلمان بروند و از سقف جلسات را دنبال کنند.

1 پسندیده

شرکت معماری و طراحی داخلی LLLab در سال ۲۰۱۵ میلادی، دفتر کار شرکت بازاریابی دیجیتال Leo واقع در شانگهای چین را انجام داده است.
در طراحی داخلی این دفتر کار، یک ویژگی بسیار خودنمایی می کند و آن شفافیت است. اول از همه این که تمام این دفتر بصورت Open-Office یا پلان باز طراحی شده است که در دفاتر کار امروزی بسیار مورد استفاده است. در این میان تمام اتاق جلسات و اتاق های کار، بصورت شیشه‌ای و با شیشه‌ی شفاف کار شده اند و تنها کفپوش ها هستند که اتاق ها را از سایر فضا متمایز می کنند که این خود خلاقیتی در طراحی دفتر کار است.

IMG_3249

img_2_1446475778_46192da9fe7d167d6a2e1cc7cda90a97-001

lllabdesignboom04-001

lllabdesignboom05-001

نمونه‌ای از اتاق اساتید: روی درب اتاق پنجره‌ای شیشه‌ای وجود دارد و به راحتی می‌توان از حضور یا عدم حضور استاد کسب اطلاع کرد.
https://t.me/MBinUK/128

3 پسندیده