پویش ثبت مواضع نمایندگان مجلس

سلام.

با تعدادی از دوستان گروهی تشکیل دادیم و قصد ثبت مواضع تعدادی از نمایندگان در رابطه با مسئله ی شفافیت (شفافیت آرا،شفافیت اموال،شفافیت و مشارکت مردمی در طرح ها،شفافیت هدایا و سفرها،شفافیت هزینه های انتخاباتی و …)را داریم.

حوزه تمرکز فعالیت ما نمایندگان اصفهان و شاهین شهر و میمه خواهد بود.نظرات را در قالب فیلم و صوت جمع آوری خواهیم کرد.مواضع مثبت اهرم فشاری در برابر دیگر نمایندگان خواهد بود.

نظر شما در رابطه با چنین حرکتی چی ؟ و برای انتشار محتوای حاصله حاضرید کمکمون کنید؟

2 Likes

سلام
چقدر عالی…

اگر سوال دیگری دارید در خدمتیم.

بنظر شما مراجعه ما به تعدادی از نمایندگان و ثبت مواضع اونها می تونه گام مثبتی در جهت گفتمان سازی برای ورود ملموس شفافیت به مجلس باشه؟
آیا در #انتشار مواضع نمایندگان و #تولید_محتوای_رسانه ای در این حوزه قادرید به ما کمک کنید؟

نظرتون رو در رابطه با نمونه طرح پرسش از نمایندگان در ذیل نیز بیان کنید.

نمونه طرح پرسش:

در صورت ایجاد بستری برای انتشار آمار #اموال_و_دارایی_ها،آیا حاضرید در این بستر آمار اموال و دارایی خود رو در اختیار مردم قرار دهید؟

در صورت ایجاد بستری برای ثبت و انتشار #آرا شما در صحن مجلس،آیا حاضر به انتشار آرای خود برای مردم هستید؟

در صورت ایجاد بستری برای ثبت و انتشار وضعیت #هدایای_دریافتی_و_سفرها،آیا حاضر به انتشار چگونگی هدایای دریافتی و سفرهایتان برای مردم هستید؟

بله چرا که نه. مجلس شروع دومینوی شفافیت در کشور است.

شاید براتون جالب باشه که در ایالات متحده قانونی برای شفافیت آراء نمایندگان وجود نداره و از سال ۲۰۱۰ نمایندگان با پیش‌قدمی چند سناتور شروع به انتشار آراء کردند که حال تبدیل به عرف سیاسی گشته است.

برای انتشار مواضع نمایندگان راهنمایی‌تان خواهیم کرد. البته که نمایندگان مختلفی در این رابطه صحبت کرده‌اند. ولی اصل همان بستر است که فعلا وجود ندارد.

در رابطه با تولید محتوا ما محتوای مناسبی را تولید کرده‌ایم که می‌توانید در این آدرس ببینید.

در این زمینه آقای علیزاده @Alizade بهتر و دقیق‌تر می‌توانند به شما کمک کنند.

سلام و خداقوت
کار خیلی خوبی رو شروع کردید و حتما برکت خواهد داشت.
به امید خدا ما هم در حد توان کمکتون میکنیم.

در مورد بستر این کار عرض کنم که خود مجلس داره ی کارایی میکنه که بسترش رو در سایت parliran.ir آماده بکنه.
بنظرم کار آقای صباغیان در اعلام عمومی دریافیتهاشون از مجلس در این تصمیم بی تاثیر نبود و میخوام این نتیجه رو بگیرم که اگر تعدادی از نماینده‌ها درخواست کنن که آراء یا حضور و غیاب و یا هر اطلاعات دیگه‌ای از اونها منتشر بشه در ایجاد این بستر تسریع خواهد شد.

بنظرم شما علاوه بر تهیه فیلم از نماینده مورد نظرتون که در اون نظرش رو در مورد شفافیت آراء میگه، ازشون قول بگیرید که مثلا طی یک هفته آینده نامه‌ای رو برای شفافیت آراء یا حضور و غیابشون به هیات رئیسه مجلس تحویل بدن و تصویر و شماره نامه رو برای شما ارسال کنند که در رسانه‌ها منعکس بکنید (این قول هم باید تو فیلم باشه)

اگر چند تا از نماینده‌ها این کارو بکنند هیئت رئیسه تحت فشار قرار میگیره که سریعتر این بستر رو مهیا کنه.

بعنوان نکته آخر، پیشنهاد میکنم فعلا سراغ اموال و دارائیها نرید چون باعث میشه تعداد نماینده‌های داوطلب کاهش پیدا بکنه. بنابراین کار رو با شفافیت آراء و حضور و غیاب آغاز کنید که تعداد بیشتری از نماینده ها به هیئت رئیسه نامه بزنن.

1 Likes

با سلام.
انشالله چهارشنبه این هفته با اولین نماینده مردم دیدار خواهیم داشت.
در همین راستا خواستم تا ریز سوالات،با ما همراه باشید و در چکش کاری پرسش ها و خواسته ها ما رو همراهی کنید.

در دیدار چهارشنبه 3 پرسش و 2 خواسته رو مطرح خواهیم کرد.
کلیت پرسش ها:

 1. نظر شما در رابطه با انتشار آماری و کیفی حضور و غیاب نماینده ها چیه؟در صورت ایجاد بستری برای انتشار حضور و غیاب نمایندگان در فرمت داده های قابل واکاوی و تحلیل،آیا حاضر به انتشار آمار حضور و غیاب خود هستید؟
 2. نظر شما در رابطه با انتشار چیستی آرای نماینده ها چیه؟ در صورت ایجاد بستری برای انتشار چیستی آرای نمایندگان آیا حاضر به انتشار چیستی آرای خود هستید؟
 3. نظر شما در رابطه با مشخص بودن ارائه دهندگان طرح ها و لوایح چیه؟آیا مشارکت مردم در طرح ها قبل از ارائه به مجلس رو مفید می دونید؟در صورت ایجاد بستری برای نشر طرح ها به جهت مشارکت مردم و مشخص بودن ارائه دهندگان طرح ها به مجلس،حاضر به مشارکت در این جریان هستید؟
  کلیت خواسته ها:
  1.از شما درخواست داریم به جهت تسریع در تحقق حق مسلم مردم(شفافیت)،در هفته اخیر نامه ای را برای هیئت رییسه مجلس ارسال کنید و ایجاد هر چه سریع تر سامانه ای برای انتشار شفافیت آرای نمایندگان و حضور و غیاب نماینده ها را طلب کنید و تصویر نامه رو منتشر کنید.
  2.از شما درخواست داریم تا حد مقدور از دیگر نماینده ها بخواهید در این امر مشارکت کنند و همراهی خودشون رو با گفتمان شفافیت و حضور هرچه ملموس تر شفافیت در مجلس نشر دهند.

به نظر شما(اعضای شفافیت برای ایران) ؟؟؟
مطرح شدن سامانه رسمی از سمت خود مجلس،ایجاد مانع برای حضور نماینده ها در سامانه ای غیر از سوی مجلس نمیشه؟
آیا ذکر تجارب دیگر کشورها برای نمایندگان قبل از هر یک از پرسش ها رو مفید می دونید؟
بیزحمت در پخته شدن پرسش ها و خواسته ها راهنمای ما باشید و مواردی که بهتره تا علاوه بر موارد بالا مطرح بشه رو مطرح کنید.

2 Likes

سلام و خداقوت
انتشار حضور و غیاب و آراء رو متوقف بر وجود بستر نکنید. داوطلبانه منتشر بکنند و بعد در نامه به هیئت رئیسه بخوان که بستر رسمی هم آماده بشه

خواسته ها خوب هستند
سوال اولتون خیر
سوال دوم بله (تصاویر این تجربیات تو سایت ما هست)

برای اینکه دورتون نزنن عرض کنم که امکان دسترسی به حضور و غیاب صحن نماینده ها در دفترشون ایجاد شده و متوقف بر نامه به هیئت رئیسه یا اجازه اونها نیست و هر نماینده ای که بخواد میتونه اطلاعات حضور و غیابش رو به شما بده

2 Likes

سلام .

در رابطه با شفافیت آرای نمایندگان،قانونی وجود نداره تا مانع انتشار آرا برای مردم باشه؟یا قانونی وجود داره تا به پشتوانه اون بشه این مهم رو از نماینده ها مطالبه کرد؟

برای برگزاری همراه با شفافیت جلسات صحن علنی مجلس از چه راهی ورود کنیم؟آیا در پرسش ها این موضوع هم ذکر بشه؟

قانونی که تصریح بر منع انتشار باشه نداریم الا مواردی که آیین نامه داخلی صراحتا گفته باید مخفی باشه مثل انتخاب یا استیضاح وزرا و … .
قانونی هم که تصریح به انتشار عمومی داشته باشه نداریم الا مواردی که خود نماینده ها درخواست بدن و مجلس تصویب بکنه.
روح کلی حاکم بر آیین نامه داخلی مبتنی بر مخفی بودن رای هست اما میشه به قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات استناد که کرد و مطالبه شفافیت آراءنمایندگان رو انجام داد.

در مورد جلسات صحن علنی الان رادیو و سایت خانه ملت بصورت زنده پخش میکنن و روزنامه رسمی هم با یک فاصله حداقل دو هفته‌ای متن مشروح رو منترش میکنه
حرف ما در این قسمت اینه:

 1. ارائه آرشیو صوت و ویدئو جلسات صحن علنی
 2. انتشار مشروح مذاکرات در قالبهای استنادارد که قابلیت ماشین خوانی و تحلیل توسط ماشین رو داشته باشه. این فرمتی که الان روزنامه رسمی داره مشروح مذاکرات رو ارائه میده به هیچ دردی نمیخوره و صرفا یک کار شکلیه