تجربیات داخلی در حوزه‌ی شفافیت هزینه‌کرد

گردآوری مصادیق شفافیت هزینه‌کرد در سازمان‌های دولتی ایران…

طی اقدامی نادر در نظام اداری ایران؛ سازمان نقشه‌برداری كشور، جزئیات هزینه‌های ماهانه خود را منتشر كرد

در راستای اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات(مصوب سال 1387 مجلس شورای اسلامی)، آیین‌نامه اجرایی آن(مصوب 21/8/1393 هیئت وزیران)، مواد 30، 31، 68، 69، 70، 71 و 72 بیانیه «منشور حقوق شهروندی» ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران(آذرماه سال 1395)، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و رویکردهای کلان دولت تدبیر و امید و برای ایجاد شفافیت مالی، مبارزه با فساد، برقراری محیط رقابت پذیر سالم و عدالت اقتصادی و تحقق نظارت همگانی بر فعالیت‌های دستگاههای اجرایی، سازمان نقشه‌برداری کشور به‌عنوان سازمان پیشگام در عرصه شفاف‌سازی، به‌طور کاملاً داوطلبانه و برای نخستین بار در طول فعالیت 65 ساله خود، اقدام به انتشار جزئیات هزینه‌های ماهانه خود(آذرماه سال 1397) نموده‌است. این اقدام نادر، که بر اساس بخشنامه شماره 17801 مورخ 14/08/1397 ریاست سازمان نقشه‌برداری کشور خطاب به معاونت اداری، مالی و پشتیبانی این سازمان مبنی بر ارائه فهرست کلیه معاملات(با ذکر مبلغ و مشخصات طرف معامله، ارائه دهنده خدمت و یا فروشنده) به دفتر ریاست، روابط‌عمومی و همکاریهای بین‌الملل برای انتشار و اطلاع عموم، انجام می‌گیرد، در نخستین گام با انتشار فهرست کلیه هزینه‌های آذرماه سازمان نقشه‌برداری کشور در سرفصل‌های مختلف تحقق یافت که البته ممکن است، در برخی محورهای این فهرست، نواقص جزئی در اطلاعات ارائه شده، وجود داشته باشد که قطعا در گزارشات ماه­ های بعد مرتفع خواهد شد.

دفتر ریاست، روابط‌عمومی و همکاریهای بین‌الملل سازمان نقشه‌برداری کشور، در ادامه این مسیر از نقطه‌نظرات و پیشنهادات همه هموطنان عزیز برای اطلاع‌رسانی بهتر و کارآمدتر استقبال نموده و تلاش خواهد کرد تا با همکاری نزدیک‌تر سایر واحدهای سازمانی، گزارشات دقیق‌تر و به‌روزتری را از فعالیت‌های این سازمان، در اختیار هم‌میهنان عزیز قرار دهد.

لازم به ذکر است که در این گزارش، استخراج مشخصات کامل برخی فروشندگان یا طرف‌های معامله به‌دلیل ضیق وقت میسر نشده که قطعاً در گزارشات بعدی جبران خواهد شد. همچنین در مواردی، به نام واحد دریافت‌کننده خدمت (درون سازمان) و نیز موضوعیت هزینه نیز اشاره نشده‌ که علت اصلی آن، بدیع بودن این گزارش و فقدان سابقه قبلی در تهیه چنین گزارشاتی بوده‌است. در تکمیل این گزارش، ارائه تحلیل‌های آماری از هزینه‌های مرتبط با سرفصل‌های مختلف، در دستور کار قرار دارد.

لازم است از همکاری بی‌شائبه معاونت محترم اداری، مالی و پشتیبانی و نیز همکاران مدیریت امورمالی و ذیحسابی سازمان در تهیه و انتشار این گزارش صمیمانه سپاسگزاری نماییم. هر نوع پیشنهاد و یا نقطه‌نظرات خود را در خصوص این گزارش، به نشانی پست الکترونیک info@ncc.org.ir منعکس فرمایید.

فهرست هزینه های آذرماه.pdf (139.4 کیلوبایت)

1 پسندیده

سلام.
اطلاعات ارزشمندی می توان از این فایل ها استخراج کرد.
در صورتی که این اطلاعات به صورت اکسل ارائه شود و دیگر سازمان ها نیز این اطلاعات را ارائه کنند با یک تحلیل آماری ساده و با ترفند های ساده میشه بسیاری از هزینه را کاهش داد.

ضوابط اجرایی قانون بودجه سال 1398

ماده 40- به منظور اطلاع‌رسانی برای شفاف‌سازی اعتبارات دریافتی دستگاه‌های اجرایی از محل بودجه عمومی دولت و تکریم حقوق شهروندی، وزارت امور اقتصادی و دارایی (خزانه‌داری کل کشور) موظف است تمامی اعتبارات پرداختی از محل بودجه عمومی دولت شامل اعتبارات هزینه‌ای، تملک دارایی‌های سرمایه‌ای (به تفکیک طرح) و تملک دارایی‌های مالی به دستگاه‌های اجرایی
(به استثنای اعتبارات دفاعی و امنیتی و سازمان انرژی اتمی ایران) را به تفکیک ملی و استانی در پایگاه اطلاع‌رسانی خود منتشر کند. کلیه دستگاه‌های اجرایی که در سال 1398 به نحوی از انحا از محل بودجه عمومی دولت به آنها اعتباراتی پرداخت می‌شود، مکلفند عملکرد خود را در قالب برنامه‌ها و فعالیت‌های ابلاغی از سوی سازمان در مقاطع زمانی سه ماهه، در پایگاه اطلاع‌رسانی خود
منتشر کنند.
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است موارد ضروری برای امنیت دسترسی به این اطلاعات را با تأیید شورای¬عالی فضای مجازی، در قالب دستورالعمل، به تمامی دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کند.

2 پسندیده