در رابطه با دسته‌بندی منابع و پژوهش های تعارض منافع

منابع پژوهشی فارسی و انگلیسی قابل استفاده برای دانشجویان، پژوهشگران، فعالان و … در اینجا گردآوری می شود.

1 پسندیده

طرح «مدیریت تعارض منافع» کلی و شعارگونه است
یک کارشناس مسائل حقوقی گفت: طرح «مدیریت تعارض منافع» بسیار کلی و دارای عنوان شعارگونه و فاقد چارچوب‌های لازم اجرایی است.

کاظم حسینی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به طرح و لایحه «مدیریت تعارض منافع» گفت: تعارض منافع این‌گونه تعریف شده است که موقعیتی است که افراد در شغل و مناصب خودشان در نظام مدیریتی دچار تعارض منافع می‌شوند.

وی با بیان این‌که اعتقاد که «فساد موجود در نظام اداری در چند دهه اخیر به بزرگترین معضل تبدیل شده به نحوی که تمام فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی را تحت تاثیر خود قرار داده است» گفت: برای برخورد با هر پدیده‌ای ابتدائا باید علت بروز آن را بررسی کرد و سپس مقتضای آن طرح و برنامه داد، با نگاهی به تعریف ارائه شده از مدیریت تعارض منافع در طرح مجلس و لایحه دولت متوجه خواهیم شده که این طرح برای مقابله با فسادی پیش‌بینی شده است که در نتیجه نوع نظام گزینشی کشور پدید آمده است و اکنون تحت عنوان پدیده آقازاده‌ها در جامعه و رسانه‌ها به رسمیت شناخته شده است.

این حقوقدان هم چنین معتقد است: متاسفانه آقازاده‌ها حرف اول را در نظام مدیریتی می‌زنند و به عبارتی یا خود، مدیران کشور هستند یا منصوبان آن‌ها و بزرگترین بنگاه‌های اقتصادی کشور نیز در اختیار آنان است، بنابراین به جای وضع مقرراتی در رفع آثار سوءمدیریت این چنینی باید گزینش بر مبنای شایسته‌سالاری را در قالب طرح و لایحه ارائه دهیم.