روش اجرا کردن شفافیت فرآیندها

سلام
اگر یک سازمانی بخواد در موضوع فرآیندهای اداریش شفافیت داشته باشه 1- به صورت فنی چطوری میتونه اجراش کنه 2- چطور میتونه بازخورد مناسبی هم از نحوه اجراش داشته باشه ؟
باتشکر

3 پسندیده

سلام

در مورد سوال اولتون:

الف. سوال قدری کلی است و عوامل مختلفی دخیل هستند؛ مثلا:

  • عزم جمع مدیریت ارشد سازمان چقدره؟ و چقدر بخواد برای این موضوع هزینه (از خودش) بده؟
  • میزان هماهنگی بدنه‌ی اجرایی چقدره؟
  • حضور و استقرار آی.تی. به چه میزان هست؟
  • چقدر بخواد برای چنین پروژه‌ای (مثل همه‌ی پروژه‌های دیگر تغییر) هم هزینه کنه؟
  • اقتضاء مأموریتی سازمان و ابعاد شفافیتیش چطوره؟
  • ذی‌نفعان بیرونی چقدر دخیل هستند؟
  • و عوامل دیگه.

ب. با این حال احتمالاً مهم‌ترین اقدام برای آغاز شفافیت، استقرار آی.تی. هست، حتی بدون اینکه اسم شفافیت بیاد.

2 پسندیده

با تشکر از زمانی که برای پاسخ قرار دادید.
این موضوع به دلیل اینکه از سازمان بالا دستی دستور برای انجامش در یک منطقه وجود داره باید در اولویت سازمان پایین دستی قرار بگیره از طرفی این موضوع اهداف دیگری از قبیل پیشگیری از نارضایتی ارباب رجوع و افزایش سطح اگاهی و… رو تامین می کنه و می تونه در اجرای این موضوع کمک کنه
کاری که قرار است انجام بشه این هست که تمام واحد های اداری وظایف یا خدماتی که ارباب رجوع آنها سروکار دارند را به صورت سوال که عموما آغازش با " چگونه می شود یا چطور باید …" است را جمع آوری کرده و سپس به تفکیک معاونت ها در پرتال اصلی به صورت متنی یا تصویر خود قرار داده شود ضمنا قابلیت ارسال سوال از طرف ارباب رجوع نیز فراهم است تا بتوان صفحه بروز رسانی کرد.
سایت های دیگر سازمان به صفحه مربوطه لینک داده می شود و در پیام رسان با استفاده از تصاویر گرافیکی یا… به همراه لینک سایت موضوع تبلیغ می شود .
در مرحله اول شفافیت فرآیندهای اداری بیشتر بُعد اطلاع رسانی داره که سوالم مربوط به این مرحله است ولی در مرحله بعدی می توان خدمات غیر حضوری را به صورت سیستمی انجام داد که نیاز است سایتی به همین منظور طراحی شود ولی فعلا شرایط انجام هزینه وجود ندارد !
نظرتون در رابطه با روش گفته شده در شرایطی که صرف هزینه امکان ندارد و باید از امکانات فعلی(سایتهای اداری و پیامرسان ) استفاده شود به چه صورت می باشد ؟
باتشکر