برای ترویج شفافیت در شورای شهر چه می‌توان کرد؟

می‌توان نشان داد که شورای شهر مهم‌ترین، پرظرفیت‌ترین و در دسترس‌ترین نهادها برای ترویج شفافیت است. پیشنهاد می‌شوند افرادی که مایلند شفافیت را در شورای اسلامی شهر یا روستای خود ترویج دهند، مسیر زیر را دنبال نمایند:

ممنون می‌شویم اگر پیشنهادی برای اصلاح یا تکمیل هریک از موارد فوق دارید، آنرا به اشتراک بگذارید.

هر سوالی پیش اومد این سایت و دسته‌بندی فعالان میزبان سوالات و تجربیاتشان خواهد بود.

اهمیت شفافیت شوراهای شهر
از سه جنبه می‌توان به لزوم و اهمیت شفافیت شوراهای شهر پرداخت:

  1. شوراهای اسلامی شهر به عنوان نهاد تصمیم گیر و ناظر بر عملکرد شهرداری‌ها تاثیر فراوانی بر مدیریت شهری داشته که این کار با انتخاب شهردار و نظارت بر عملکرد شهرداری، همچنین تصویب قوانین و مقررات شهری صورت می‌گیرد.

  2. از حیث ساختار شورا هم_همان‌طور که گفته شد_ به علت اینکه عمده‌ی فعالیت آن‌ها به صورت کمیسیونی و شورایی است، شباهت فراوانی به سایر نهادهای شورایی دارد. بنابراین در صورت شفافیت شوراهای شهر، شرایط و تجربه‌ی مناسبی برای شفافیت بسیاری نهادهای مشابه ایجاد می‌شود. در همین راستا پروژه‌ی شفافیت مجلس شورای اسلامی که به علت وظایف مهم تقنینی و نظارتی اهمیت ویژه‌ای در ساختار کشور دارد هم می‌تواند آغاز شده و به سرانجام برسد.

  3. اهمیت اصلاح مدیریت شهری از طریق اصلاح ساختار شوراهای شهر و تاثیر این کار بر مدیریت کشور زمانی دوچندان می‌شود که این ساختار برخلاف بسیاری از شوراهای دیگرِ کشور مانند مجلس شورای اسلامی، شوراهای عالی و… در نقاط مختلف وجود داشته و تمام وسعت کشور را دربرمی‌گیرد. ضمناً ارتباط بیشتر و نزدیک‌تری با مردم دارد چرا که بیش از هفتاد درصد مردم ایران در شهرها زندگی می‌کنند.

قسمتی از یادداشت جدید که هنوز منتشر نشده

1 پسندیده