نمونه‌ سامانه‌های فناوری شهروندی در ایران

جمع‌آوری نمونه سامانه‌هایی که با رویکرد فناوری شهروندی در ایران توسعه یافته است.

سامانه دیده‌بان آزار جنسی:

آزار و اذیت جنسی و جنسیتی در فضای عمومی، تجربه‌ای است که ما را از هر قومیت، نژاد، طبقه اقتصادی، جنسیت و… به یکدیگر پیوند می‌دهد. تجربه‌ای آن‌قدر فراگیر که کمتر کسی از آن در امان مانده است. این زخم‌های مشترک، اشارتی است بر ضرورت قدم برداشتن برای ایجاد حساسیت‌ در جامعه ایرانی. در این راستا، مردادماه سال 1396 در گروه هم‌اندیشی زنان ، پیشنهاد تمرکز بر روی این مسئله را دادیم و تصمیم گرفتیم تجربیات خود را در رسانه‌ها بنویسم، نشست برگزار کنیم با کارشناسان مصاحبه و بحث امنیت زنان در فضای عمومی را به مسئله‌ای عمومی تبدیل کنیم.

در این میان مطالعه تجربه‌های مدنی دیگر کشورها راهگشا بود. با ایده‌ گرفتن از کارزارها و حرکت‌های مدنی شکل گرفته در سایر نقاط دنیا، در زمستان سال 96، اقدام به طراحی و چاپ پوسترهای منع آزار و در روز ۸ مارس فعالیت‌های میدانی خود را آغاز کردیم. به واسطه انتشار پوسترها و گفت‌وگوهای رودررو با مردم، پیام‌های متعددی از سوی داوطلبان دریافت کردیم و صداهای دیگری با ما همراه شد. درد مشترک آزار در فضای عمومی، جمع بزرگ‌تری را به هم پیوند زد. بعد از مشاهده این استقبال برای فعالیت تخصصی با تاسیس گروه دیده‌بان آزار به فعالیت خود ادامه دادیم.

حال در تابستان سال 1397، این تارنما واسطه‌ای است برای طرح مسئله به صورت گسترده و گفت‌وگوی عمومی در زمینه آزار و اذیت زنان و دیگر گروه‌های به حاشیه‌رانده شده در شهر. در فقدان آموزش‌های ضروری در مدارس، در حالی‌که رسانه ملی دغدغه‌های مردمی را نادیده می‌گیرد و واقعیات جامعه ایرانی را انعکاس نمی‌دهد، در فضایی که تفکیک جنسیتی و راندن زنان به حوزه خصوصی، به عنوان تنها راه‌حل تامین امنیت معرفی می‌شود، برای مبارزه با باورها و کلیشه‌های آسیب‌زایی که اینگونه ما را در مقابل یکدیگر و در موقعیت نابرابر قرار می‌دهد، راهی به جز شکستن سکوت و گفت‌وگو نداریم. دیده‌بان آزار تمامی افراد را به این چالش فرا می‌خواند.

http://harasswatch.com/

1 پسندیده

سامانه شهریبان

مشابه سامانه FixMyStreet

شهریبان یک بستر نوآورانه با هدف جلب مشارکت شهروندان در رسیدگی به مشکلات و امور شهری می باشد. شهروندان می توانند با استفاده از شهریبان مشکلات و نارسایی های موجود را در مکان های مختلف شهری را بر روی نقشه مشخص نمایند و در ارتقای کیفی محل سکونت خود مشارکت داشته باشند.

آدرس سامانه

1 پسندیده

سامانه کارزار

کارزار یک استارتاپ اجتماعی است که مأموریت اصلی آن ترویج فرهنگ مطالبه‌گری از طریق ایجاد بستری برای هم‌افزایی خواست‌های مدنی است. کارزار پلتفرمی امن، مستقل و رایگان برای طرح درخواست‌ها، شکواییه‌ها و تقدیرهای جمعی از طریق جمع‌آوری امضا است. پتلفرم کارزار در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران و با اتکا به اصل ۲۴ قانون اساسی مبنی بر آزادی بیان، و همچنین قوانین حقوق شهروندی و قانون تجارت الکترونیک در کشور فعالیت می‌نماید.

1 پسندیده