اظهار نظر مسئولین و کارشناسان پیرامون شفافیت شورای شهر

:white_check_mark: در پی ارسال نامه رئیس کمیته «شفافیت و شهر هوشمند» به شهردار محترم تهران، جناب آقای دکتر نجفی و درخواست انتشار عمومی جزئیات اطلاعات قراردادهای بالای یک میلیارد تومان:

:arrow_backward:️قراردادهای بالای یک میلیارد تومان تا پایان آذر اعلام عمومی می‌شود

محمد علی نجفی، در برنامه زنده تلویزیونی «سرزمین ما»، شبکه یک:
:small_blue_diamond:ما واقعاً معتقد به شفافیت هستیم چرا که معتقدیم اگر شهروندان بخواهند شهر و شهرداری را از آن خودشان بدانند باید اطلاعات داشته باشند. بنابر این شفافیت برای من و شورای شهر اصل مهمی است.

:small_blue_diamond:برای اعلام قراردادهای بالای یک میلیارد تومان در شهرداری تهران سازمان فناوری شهرداری قول دادند که از نظر فناوری، آمادگی لازم تا پایان آذر ماه به صورت کامل ایجاد شود و در پرتال شهرداری تهران بتوانیم هر قرارداد بالای یک میلیارد تومان را اعلام کنیم. حتی بتوانیم بگوییم چهار شرکت اولی که برای مناقصه تقاضا کردند کدام شرکت‌ها و با چه رقم‌هایی بودند و در نهایت کدام شرکت برنده شد.

:small_blue_diamond:شورای شهر فهرستی داده است که این مواد از قراردادها را می‌خواهیم اعلام کنیم و هم اکنون در حال آماده سازی برای اعلام قراردادها هستیم.

:white_check_mark: متن نامه رئیس کمیته «شفافیت و شهر هوشمند» به شهردار محترم تهران، جناب آقای دکتر نجفی و درخواست انتشار عمومی جزئیات اطلاعات قراردادهای بالای یک میلیارد تومان
:point_down::point_down::point_down:
https://goo.gl/efuizm

#شهرداری_تمام_شیشه_ای
#شفافیت

آبشخور خبر:
Telegram: Contact @najafimedia

2 Likes

:white_check_mark:بخشهایی از نطق پیش از دستور دکتر بهاره آروین در بیست و سومین جلسه شورای اسلامی شهر تهران (۱۳۹۶/۸/۳۰)

:small_orange_diamond:اکنون، شورای اسلامی شهر تهران، شفاف‌ترین پارلمان ایران است.

:small_orange_diamond:امروز و با گذشت تنها سه ماه از آغاز به کار رسمی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، عملکرد این شورا، استانداردهایی بی‌سابقه از شفافیت پارلمانی در ایران را محقق کرده است.

:small_orange_diamond:اقدامات انجام شده توسط شورای پنجم در حوزه شفافیت عبارتند از:
۱. پخش زنده اینترنتی جلسات استماع برنامه‌های کاندیداهای سمت شهردار تهران
۲. برگزاری علنی تمام جلسات
۳. پخش زنده اینترنتی تمام جلسات صحن علنی
۴. قرائت اسامی آراء موافق و مخالف در صحن علنی و ثبت این اسامی در صورت‌جلسات
۵. انتشار عمومی دستور جلسات، صورت‌جلسات و آرشیو صوتی جلسات صحن علنی در سایت شورا

:small_orange_diamond:شفافیت شاه‌کلید مسائل امروز ماست، تنها با شفافیت سیستماتیک است که می‌توان روایت سوگیرانه مخالفان سیاسی و افشاگری‌های تخریب‌گرانه‌ی از سر سیاسی‌کاری و بگم‌ بگم‌های توخالی را خنثی کرد. افشاگری‌هایی که حتی در موارد مقرون به صحت نیز جز تخریب اعتماد عمومی ثمر دیگری به دنبال ندارد.

:small_orange_diamond:متاسفانه شاخص‌های شفافیت پارلمانی در مجلس شورای اسلامی طی چهل سال گذشته از سطح آن‌چه در قانون اساسی آمده است، ارتقای چندانی نیافته است. این درحالی است که آشکار شدن آرای موافق و مخالف به طرح‌ها و لوایح، ثبت این آراء در صورت‌جلسات و برقراری دسترسی عمومی روزآمد به صورت‌جلسات و مشروح مذاکرات، از حداقلی‌ترین ضرورت‌های تحقق شفافیت و نظارت همگانی است.

:small_orange_diamond:امید آن‌که به همت هیئت رئیسه محترم مجلس و فراکسیون شفافیت در مجلس دهم ارتقای استانداردهای شفافیت مجلس شورای اسلامی به عنوان الگوی ملی پارلمان در ایران محقق شود.

:small_orange_diamond:شهردار اصلاح طلب تهران، با هدف ارتقای استانداردهای شفافیت در شهرداری تهران، انتشار عمومی جزئیات قراردادهای بالای یک میلیارد تومان را در دستور کار قرار داده‌اند که امید است این برنامه نیز هر چه زودتر به سرانجام برسد.

:small_orange_diamond:اصلاحات تنها به معنای به قدرت رسیدن اصلاح‌طلبان نیست بلکه مهم‌تر از هر چیز، به معنای اصلاح رویه‌ها و فرآیندهای ناصواب گذشته است. پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، متعهدانه پایبندی خود به تحقق شفافیت به عنوان یکی از اهداف اصلاح‌طلبانه را حفظ خواهد کرد و استانداردهای شفافیت در شورای اسلامی را روز به روز ارتقاء خواهد داد اما نهال رو به شکوفایی شفافیت در شورای پنجم تنها زمانی به درختی تنومند و ریشه‌دار تبدیل خواهد شد که شفافیت به یک مطالبه عمومی تبدیل شود.

فایل صوتی نطق پیش از دستور :point_down::point_down::point_down:

متن کامل نطق پیش از دستور:point_down::point_down::point_down:
http://baharvin.ir/?p=1110

2 Likes

بیانیه‌ی حزب اتحاد ملت در تقدیر از ده گام‌ شفاف‌سازانه‌ی شورای شهر تهران
@baharvin

:page_with_curl: با گذشت تنها حدود ۱۰۰ روز از آغاز به کار شورای اسلامی شهر و شهرداری جدید تهران این شورا توانسته است گام‌های بلندی به سمت شفافیت‌ بیشتر در شورا و شهرداری بردارد، تا جایی که تاکنون عملکرد هیچ دوره‌ی مجلس و شورای هیچ شهری در ایران از حیث شفافیت به این سطح نرسیده بوده است. شفافیت و عملکرد شیشه‌ای نهادهای نمایندگی و حاکمیتی از مهم‌ترین لوازم و افزاینده‌های کارآیی و پاسخگویی بیشتر و نظارت موثرتر شهروندان و کاهنده‌های فساد و بسط‌دهنده‌های دموکراسی است. حزب اتحاد ملت وظیفه‌ی خود می‌داند از این تعهد مبارک نمایندگان شورای شهر تهران به بسط شفافیت عملکردشان تقدیر ‌کند.

نمایندگان شورای شهر تهران در سه ماه گذشته به طور خاص با گام‌های ده‌گانه‌ پیش رو تراز سطح شفافیت عملکرد یک نهاد نمایندگی در ایران را ارتقا داده‌اند:

1️⃣ پخش زنده و علنی جلسات ارزیابی برنامه‌های نامزدهای شهرداری تهران توسط نمایندگان شورای شهر تهران
2️⃣ درخواست انتشار عمومی اطلاعات قراردادهای بالای یک میلیارد تومان از شهرداری تهران (شهردار محترم زمان انتشار این اطلاعات را پایان آذر ماه اعلام کرد).
3️⃣ علنی شدن تمام جلسات شورای شهر تهران (بر خلاف دوره‌های گذشته که تنها نیمی از جلسات را شامل می‌شد)
4️⃣ آغاز پخش زنده اینترنتی تمام جلسات علنی شورا از سایت شورا
5️⃣ آغاز برقراری دسترسی عمومی به دستور جلسات و ضمائم آن‌ها در سایت شورای اسلامی شهر تهران
6️⃣ آغاز برقراری دسترسی عمومی به آرشیو صوتی جلسات در سایت شورای اسلامی شهر تهران برای دسترسی غیرمستقیم شهروندان
7️⃣ آغاز برقراری دسترسی عمومی به صورت‌جلسات شورا و همه‌ی ضمائم آن‌ها که می‌تواند زمینه بررسی تخصصی خروجی‌های جلسات و نقد و ارزیابی کارشناسانه آن‌ها را فراهم کند.
8️⃣ تشکیل کمیته شفافیت و شهر هوشمند ذیل کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران به منظور پیگیری متمرکز و هدفمند شفافیت
9️⃣ آغاز ثبت آراء موافق و مخالف به طرح‌ها و لوایح در صورت‌جلسات
:keycap_ten: آغاز اعلام علنی و قرائت اسامی آراء موافق و مخالف نمایندگان شورا در هر رای‌گیری در جلسات شورای اسلامی شهر تهران به منظور برقراری امکان ثبت این آراء در صورت‌جلسات.

گام‌های فوق الگویی موفق برای شوراهای سایر شهرهای ایران است.

:pushpin: ثبت و اعلام علنی آراء موافق و مخالف نمایندگان از اقدامات مهم و کارسازی است که اگر با پیشنهاد و پیگیری نمایندگان اصلاح‌جو در مجلس شورای اسلامی نیز محقق شود، از مهم‌ترین عوامل ارتقادهنده‌ دموکراسی و نظارت عمومی در نهادهای نمایندگی در ایران خواهد بود

اهمیت این مجموعه اقدامات به هم پیوسته در جهت ایجاد شفافیت که یکی از مهمترین سرفصل‌های حکمرانی خوب است دو چندان خواهد شد اگر به صورت رویه‌های ثابت و لایتغیر و به عنوانی سنتی تثبیت شده در شورای تهران برقرار و بردوام بماند و الگویی برای ساز و کارهای تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در همه شوراهای اسلامی شهر در سراسر کشور شد و بالمأل با اصلاح قانون شوراها به عنوان سرفصل‌های قانونی تحکیم شود.

حزب اتحاد ملت ایران اسلامی ضمن قدردانی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران که طی مدت کوتاهی توانسته‌اند این گام بزرگ و اثرگذار را بردارند تآکید می‌کند که شفافیت و گردش آزاد اطلاعات مهمترین عامل مبارزه با فساد و اصلی‌ترین ابزار برای افزایش امید و اعتماد عمومی به نهاد شورا و شهرداری است و بر این اساس امیدوار است که تلاش اعضای شورای شهر تهران وافی به مقصود باشد.

حزب اتحاد ملت ایران اسلامی
منطقه تهران بزرگ
۲۵ آذرماه ۱۳۹۶
https://goo.gl/FnmBfq

«شفافیت فرآیندی» در حوزه شهری

یکی از این محورها شفافیت است؛ شفافیتی که به‌صورت فرآیندی قاعده‌مند و ساختارمند تعریف می‌شود و اعمال آن بر روند‌ها و رویداد‌ها از ضرورت‌های اجتناب‌ناپذیری است که در مقابله با فساد سازمان‌یافته اهمیت فراوانی دارد. حتی می‌توان این‌گونه تعبیر کرد که شفافیت، سنگ بنا و پایه و اساس آنچه به‌عنوان مدیریت شیشه‌ای خوانده می‌شود نیز به شمار می‌آید، بنابراین در حوزه اداره شهرها «شفافیت فرآیندی» از چنان ضرورت و فوریتی برخوردار است که همگان باید با درک این ضرورت در راستای تحقق و نهادینه‌سازی هنجار‌های آن گام‌های اساسی بردارند. اما اینکه سازوکار و مکانیزم اعمال و تحقق این شفافیت چگونه و با چه معیاری باید صورت بگیرد، از موضوعاتی است که با تکیه و تاکید بر قوانین فعلی و البته گذراندن و تصویب قوانین، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مکمل باید مسیر آن را هموار و تسهیل کرد. روی دیگر سکه شفافیت، «پاسخگویی» است که یقینا میان شفافیت و پاسخگویی و توسعه شهری ارتباط مستقیمی وجود دارد.

به تعبیری نمی‌توانیم در پی توسعه باشیم اما مسلح به شفافیت و تسلیم پاسخگویی نباشیم. شوراهای شهر به‌عنوان نهاد ناظر و مقنن و شهرداری‌ها به‌عنوان نهاد مجری و عملیاتی هر کدام در شفافیت در قانون‌گذاری و فرآیند‌ها و پاسخگویی اقدامات و سیاست‌ها وظایفی را بر عهده دارند که در قانون دیده شده و البته نیازمند تصویب مصوبه‌های تکمیلی هم هست، اما در این بستر نباید از نقش رسانه‌ها و افکار عمومی هم غفلت کرد که قطع به یقین در نظارت حداکثری و مقابله با فساد و احیانا ناکارآمدی، حامی و همراه نهاد‌های نظارتی به‌طور عام و شوراها به‌صورتی خاص هستند. این نکته را هم نباید فراموش کرد که شورای شهر به‌عنوان نهادی ناظر، قانون‌گذار و سیاست‌گذار که ریل حرکت بوروکراسی شهرداری را تعیین می‌کند، با استقلال خود و استعلای جایگاهش در راستای شفافیت بیشتر باید نظارت فرآیندی و ساختارمندی را بر مدیریت اعمال کند. در این هدفگذاری، شورای شهر تهران اقداماتی را در دستور کار خود دارد از جمله‌ استقرار خزانه‌داری واحد در شهرداری که به شفافیت مالی و کارآمدی اجرایی شهرداری‌ها یاری می‌رساند. محور نظارت شورا بر شهردار و شهرداری، قانون است، هر چند قوانین فعلی و ساختار موجود نظارت شورا بر شهرداری‌ها را با دشواری و پیچیدگی‌هایی مواجه ساخته است، اما همین قوانین موجود هم قابلیت‌ها و پتانسیل‌های فراوانی بر‌ای تعمیق و گسترش نظارت بر زوایای مختلف سازمان عریض و طویل شهرداری دارد که در دوره قبل هم اگر شورا به این قوانین وقعی می‌نهاد و از استقلال خود صیانت می‌کرد،شاهد پدیده‌هایی همچون املاک نجومی را که در تضاد روشن با عدالت است، نبودیم.

مجید فراهانی

عضو شورای شهر تهران

https://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-3336614

کارنامه هیئت‌رئيسه پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران در تحقق شفافیت پارلمانی

خانم دکتر آروین
1398/06/10

تحقق شفافیت یکی از اولویت‌های اصلی تلاش‌ها و پیگیری‌های اعضای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران بوده است. انتشار عمومی اطلاعات قراردادهای کلان، انتشار عمومی اطلاعات پروانه‌های صادره در سطح شهر، انتشار اطلاعات مدیران و کارکنان به همراه اطلاعات سفرهای خارجی انجام‌شده در مجموعه شهرداری تهران، انتشار استاندارد سند بودجه و گزارش عملکرد آن و در اخیرترین مورد، انتشار عمومی پژوهش‌های انجام‌شده در شهرداری تهران، که همگی برای اولین بار در کشور انجام شده‌اند، دستاورد تلاش‌های دو ساله بیست‌ویک نفر عضو پیگیر تحقق شفافیت در مدیریت شهری تهران بوده است.

اما تلاش‌های شورای پنجم تنها معطوف به تحقق شفافیت در شهرداری تهران نبوده است بلکه شورای شهر، اقدامات زیادی را در جهت شفافیت‌بخشی به فرآیندهای خود به عنوان یک نهاد انتخابی انجام داده است، به گونه‌ای که هم‌اکنون پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، شفاف‌ترین نهاد شورایی و انتخابی در سطح کشور است.

هیئت رئیسه منتخب شورای شهر در سال اول فعالیت، به نمایندگی از دیگر اعضا، اقدامات شفافیت‌بخشی را در فرآیندهای گردش کار در شورا به سرانجام رساند،

  • انجام رای‌گیری الکترونیکی که امکان ثبت دقیق آراء مخالف و موافق را در صورت‌جلسات شورا فراهم می‌کرد،
  • انتشار عمومی دستورجلسات به همراه ضمائم،
  • انتشار عمومی صورت‌جلسات به همراه آراء موافق و مخالف به هریک از مصوبات جلسات
  • و نیز انتشار عمومی صوت جلسات شورا روی وبسایت شورا

از اقدامات شفافیت‌بخش شورای شهر در سال اول فعالیت بود.

هیئت رئیسه منتخب شورا در سال دوم فعالیت نیز، تلاش‌های خود برای شفافیت‌بخشی به فرآیندهای درونی شورای شهر را ادامه داد و در این خصوص تحقق اقداماتی را پیگیری کرده است که در نهادهای انتخابی در سطح کشور بی‌سابقه و متمایز است.

1- ارتقای رای‌گیری الکترونیکی به گونه‌ای که آراء بلافاصله پس از پایان رای‌گیری به صورت سیستماتیک و خودکار بر روی نمایشگرهای همه اعضا و نیز نمایشگر بزرگ صحن به اطلاع همه حاضران در صحن برسد، یکی از اقدامات شفافیت‌بخش در سال دوم فعالیت بوده است.

2- دومین اقدام، تهیه و انتشار مذاکرات شوراست که به صورتی افزون بر ماده ۱۱ آیین‌نامه اجرایی تشکیلات، انتخابات داخلی و امور مالی شوراهای اسلامی شهرها مصوب ۱۳۷۸ هیئت وزیران به صورت مشروح مذاکرات، درقالب استاندارد تهیه شده و در شکل فایل word روی وبسایت شورا در دسترس عموم قرار گرفته است تا امکان جستجوی کلیدواژه‌ها، عبارات و موضوعات هر جلسه برای مخاطبان فراهم باشد. لازم به ذکر است که حتی مشروح مذاکرات صحن علنی مجلس شورای اسلامی که طبق قانون اساسی به صورت عمومی منتشر می‌شود، متاسفانه در قالب فایل‌های pdf منتشر می‌شود که امکان هرگونه جستجو و تحلیل مذاکرات را از مخاطب سلب می‌کند و امید است مجلس محترم و دیگر نهادهای شورایی در کشور، متن مذاکرات خود را مشابه شورای شهر تهران منطبق با استانداردهای شفافیت و به همراه آراء هریک از اعضاء حاضر به مصوبات جلسه، در دسترس عموم قرار دهند.

در همین راستا، هیئت رئیسه منتخب شورای شهر با همکاری کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورا، دو متن راهنمای مرتبط با استانداردهای جهانی تحقق شفافیت در وبسایت‌های پارلمانی:

را ترجمه و در دسترس عموم قرار داده است و تلاش کرده است در نسخه جدید طراحی شده برای وبسایت شورا که به همت سخنگوی محترم شورا و مجموعه همکاران در بخش‌های فناوری اطلاعات و روابط عمومی شورا آماده شده و به زودی رونمایی خواهد شد، استانداردهای شفافیت پارلمانی تاحدامکان مدنظر قرار گیرد. در این خصوص، امکان جست‌وجو در متن مذاکرات تمام جلسات برگزارشده به صورت آنلاین و همچنین دریافت مشروح مذاکرات در قالب فایل xml که فرمتی ماشین‌خوان و منطبق با استانداردهای متن باز است فراهم شده است. فراهم شدن چنین امکاناتی نه فقط تحقق شفافیت و پاسخگویی شورای شهر به عنوان یک نهاد انتخابی را به دنبال می‌آورد، بلکه ظرفیت زیادی را نیز برای تحلیل و ارزیابی عملکرد شورای شهر فعال می‌کند.

3- اما سومین اقدام جدی هیئت رئیسه منتخب شورای شهر که در سال دوم فعالیت و به نمایندگی از اولویت‌ها و دغدغه‌های اعضای محترم انجام شده است، راه‌اندازی سامانه گردش کار طرح‌ها و لوایح است که با هدف الکترونیک کردن فرآیندهای بررسی طرح‌ها و لوایح در مجموعه شورا انجام شده است. با راه‌اندازی این سامانه، از زمانی که طرح یا لایحه‌ای اعلام وصول می‌شود تا زمانی که در صحن علنی شورا مورد بررسی نهایی قرار می‌گیرد، تمام فرآیند در سامانه ثبت شده و هریک از اعضای محترم می‌توانند فارغ از اینکه نامه‌های مختلف سیستم اتوماسیون اداری به ایشان ارجاع شده است یا نه، گردش کار یک طرح یا لایحه اعم از تاریخ ارجاع کار توسط هیئت رئیسه به کمیسیون اصلی و کمیسیون‌های فرعی، میزان زمان باقی ماندن یک طرح یا لایحه در کمیسیون‌های ذیربط و بالاخره پاسخ کمیسیون اصلی و کمیسیون‌های فرعی را مشاهده کنند. این سامانه همچنین لیست موارد آماده برای قرار گرفتن در دستور جلسه صحن علنی و همچنین دستور جلسه پیشنهادی مبنی بر قواعد و مقررات ترتیب قرار گرفتن موارد در دستور جلسه را به صورت سیستماتیک پیشنهاد می‌کند که از خطاهای انسانی در مورد جاافتادن و ترتیب نادرست دستورها و نیز ابهامات و سوءتفاهمات احتمالی درباره تنظیم دستور جلسه خواهد کاست و شفافیت کاملی را در عملکرد شورا، به خصوص عملکرد هیئت رئیسه در فرآیند گردش کار طرح‌ها و لوایح نمودار خواهد کرد.

این سامانه همچنین یکی دیگر از استانداردهای شفافیت در انتشار عمومی اطلاعات در وبسایت شورا را ارتقاء خواهد داد به گونه‌ای که دستورجلسات که هم‌اکنون به صورت فایل pdf و غیرقابل جستجو به صورت دستی روی وبسایت شورا آپلود می‌شود، از این‌پس به صورت سیستماتیک و برخط، و به شکل ماشین‌خوان و قابل جستجو مستقیما از این سامانه بر روی وبسایت شورا فراخوانی خواهد شد.

همچنین این سامانه می‌تواند مبنای راه‌اندازی سامانه جمع‌سپاری شورای شهر قرار گیرد به‌گونه‌ای که متخصصان، تشکل‌های حرفه‌ای و دیگر شهروندان مشارکت‌جو که می‌خواهند و می‌توانند بر سیاست‌گذاری‌های شورای شهر تاثیرگذار باشند، از طریق ارایه پیشنهادهای خود بر روی متن طرح‌ها و لوایح یا گزارش کمیسیون‌های تخصصی و یا حتی پیشنهاد طرح‌های موثر در بهبود عملکرد مدیریت شهری، شورای شهر را در سیاست‌گذاری‌های موثر معطوف به اصلاح وضعیت و فرآیندهای مدیریت شهر، یاری دهند.

امید است نه فقط اقدامات شفافیت‌بخش پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران در دو سال باقیمانده از فعالیت نیز با قدرت و سرعت بیشتری ادامه یابد، بلکه دیگر نهادهای انتخابی و شورایی در سطح کشور، اعم از مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری، مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان، هیئت وزیران و نیز دیگر شوراهای شهر در سراسر کشور، اقدامات شفافیت‌بخش در عملکرد خود را آغاز کرده و مداوما بر ارتقاي آن بیفزایند. باشد که به یاری خداوند، بی‌اعتمادی‌ای که به دلایل مختلف در میان اقشار مختلف جامعه نسبت به ارکان مختلف نظام جمهوری اسلامی پدید آمده و در حال ریشه‌دار شدن است، به تدریج کاهش یابد. بی‌‌اعتمادی اصلی‌ترین مساله امروز جامعه ماست و شفافیت اصلی‌ترین راه‌حل این مساله.

2 Likes

گزارش عملکرد بهاره آروین در چهار سال عضویت در پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران


بارگیری سند: detailed-year4.pdf (1.5 مگابایت)

لینک و توضیحات تفصیلی‌تر نسبت به این گزارش عملکرد در این صفحه از سایت شهرداری تمام شیشه‌ای:

1 Likes

خانم دکتر آروین همین گزارش عملکرد که قبلا در قالب pdf منتشر شده بود را در قالب html هم منتشر کردند که از دسترسی‌پذیری و جستجوپذیری بالاتری برخورداره:

1 Likes