پیمایش های صورت گرفته در حوزه ی شفافیت پارلمانی

موسسه شبکه شفافیت پارلمانی آمریکای لاتین (RLTL)، در آخرین پیمایش خود از 15 کشور آمریکای لاتین،‌ به موضوع مهمی پرداخته است. موضوع پیمایش در این تحقیق، بررسی نظر مردم نسبت به میزان شفافیت پارلمان کشورشان و میزان توجه نمایندگان پارلمان به نیازهای مردم آن کشور است.
بر اساس نتایج این پژوهش، مردم 13 کشور از 15 کشور مورد بررسی معتقدند که ارتباطی میان عملکرد نمایندگان پارلمان آن کشورها با نیازهای مردم وجود ندارد. مردم تمام کشورها اعلام کرده بودند که پارلمان ها باید ارتباط بیشتری با مردم برقرار کنند و درجهت نیازهای مردم قانون گذاری کنند و از همه مهمتر در عملکرد خود با مردم شفاف باشند.

نتایج این پژوهش: (مرتبط با شفافیت)

  1. در پاسخ به این سوال که: “دوست دارید کدام اطلاعات را از نماینده و پارلمان خود داشته باشید؟”
  • گزینه‌ی “اطلاع از چگونگی رای دهی نمایندگان” بیشترین امتیاز را در میان شهروندان کشورهای آرژانیتن، شیلی، ال سالوادور، مکزیک، پاناما، پروگوئه و اروگوئه داشته است.
    گزینه‌ی “اطلاع از وضعیت طرح ها و لوایح در قسمتهای مختلف فرآیند قانون گذاری در پارلمان” در کشورهای بولیوی، کلومبیا،‌کاستاریکا، اکوادور، پرو و ونزوئلا در مقام دوم قرار گرفت.
  • و گزینه‌ی “اطلاع از چگونگی صرف هزینه های اختصاص یافته به پارلمان برای فعالیت‌های پارلمانی” در میان شهروندان کشورهای بولیوی، گوآتمالا، مکزیک و پاناما در رتبه ی دوم و در کشورهای کلمبیا، اکوادور، ال سالوادور، جمهوری دومنیکن و ونزوئلا در رتبه‌ی سوم قرار گرفت.

  1. اطلاعات بیشتر از نتایج این پیمایش:
    Resultados Consulta Ciudadana 2017 « Red Latinoamericana por la Transparencia Legislativa
3 پسندیده

چندی پیش در قالب یک پست وبلاگ، پیمایش های دیگری که در زمینه‌ی شفافیت پارلمانی در دنیا انجام شده است را معرفی کرده ایم:
http://transparency4iran.ir/post/401

سلام
این هم یکی از شاخص‌های این حوزه است که به تازگی با داده‌های جدید بروزرسانی شده است:

https://www.ipu.org/oversight