طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولین»

بخش‌هایی از گفتگوی ویژه خبری پیرامون این طرح؛ مورخ 10 اسفند 1396

نسخه کامل ویدیو در تلوبیون:
http://www.telewebion.com/episode/1778789

۰ نکته‌ای که باید درباره طرح «اعاده اموال نامشروع» دانست

tasnimnews.com/fa/news/1396/12/11/1670018/اینفوگرافیک-10-نکته-ای-که-باید-درباره-طرح-اعاده-اموال-نامشروع-دانست

1 Likes

طرح «اعاده اموال نامشروع» | بازبینی اموال ۱۵ هزار مسئول ایرانی از ابتدای انقلاب؛ “نامشروع‌ها” به بیت‌المال برمی‌گردد

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، دوم اسفندماه سال جاری بود که رسانه‌ها طرح 2 فوریتی «اعاده اموال نامشروع مسئولان» که توسط جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تدوین شده را بر روی خروجی‌ها خود قرار دادند تا در نهایت در صورت تصویب آن هیئتی متشکل از نهادهای نظارتی، امنیتی و قضایی وظیفه بررسی اموال مسئولان در دهه‌های گذشته را در دستور کار خود قرار دهند و پس از بررسی‌ها درصورت حصول اطمینان از نامشروع بودن این اموال، آنها را به بیت المال باز گرداند.

این طرح دو فوریتی که برپایه اصل 49 و 142 قانون اساسی تدوین شده است به گفته محمد دهقان نماینده طرقبه و شاندیز در پارلمان برای جراحی اموال مسئولان در سال‌های گذشته است.

tasnimnews.com/fa/news/1396/12/11/1667034/طرح-اعاده-اموال-نامشروع-بازبینی-اموال-15-هزار-مسئول-ایرانی-از-ابتدای-انقلاب-نامشروع-ها-به-بیت-المال-برمی-گردد

طرح «اعاده اموال نامشروع» | یک‌گام بزرگ برای عدالت

با توجه به استقبال مردم و حمایت قاطع برخی مسئولان، طرح اعاده اموال نامشروع به در صورت تصویب، می‌تواند یک گام مهم مجلس دهم در راستای عدالت باشد.

www.tasnimnews.com/fa/news/1396/12/11/1669988/طرح-اعاده-اموال-نامشروع-یک-گام-بزرگ-برای-عدالت

:arrow_backward:️ توکلی:

طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان در راستای مطالبه جدی مردم است

:o:️ احمد توکلی رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت ، ضمن حمایت از طرح مجلس برای اعاده اموال نامشروع مسئولان، گفت:

شفاف‌سازی دارایی‌های مسئولین امری ضروری است، برخی، دارای آلودگی‌هایی هستند، اگر شفاف شود، آلودگی‌شان معلوم می‌شود، مجلس نهم خیلی برای این کار تلاش کرد و آقای دهقان، نماینده طرقبه و شاندیز، خیلی برای آن زحمت متحمل شد، اما متاسفانه همکاری‌های لازم با وی نشد، به انتهای مجلس رسیدیم و نتیجه نگرفتیم، اما در حال حاضر نیز همین کار را تعقیب می‌کنند.

:o:️ وی خاطرنشان کرد:

طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان مطالبه جدی مردم و افراد پاک‌دست جامعه است که تصویب و تایید آن در مجلس می‌تواند امیدی برای بهبود اوضاع ایجاد کرده و گامی مثبت در جهت مقابله با فساد در جامعه، به‌خصوص در سطح کلان باشد.

http://daad.ir/?p=16750

از کانال مصاف:

:o:️ نمایندگان محترم مردم را سر کار نزارید

:exclamation:️در مجلس طرحی در حال پیگیری است با عنوان اعاده اموال نامشروع مسئولان

این طرح می گوید:

:small_orange_diamond:هیأتی مرکب از یک قاضی با ابلاغ از سوی رئیس #قوه_قضاییه، یک نماینده از معاونت بازرسی دفتر مقام رهبری با اذن ایشان، یک نماینده از #سازمان_بازرسی کل کشور، یک نماینده از وزارت اطلاعات، یک نماینده از سازمان اطلاعات #سپاه پاسداران، رؤسای کمیسیون‌های قضایی و حقوقی و اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی (به عنوان ناظر) تشکیل می‌شود. این هیأت موظف است رأساً نسبت به بررسی اموال رؤسای قوای سه گانه و معاونان و مشاوران آنها، وزرا و معاونان آنها و استانداران و معاونان آنها و شهرداران شهرهای مراکز استانها و معاونان آنها از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون اقدام کند.

:small_orange_diamond:این طرح یک ایراد مهم دارد و آنهم دور کردن اذهان از راه حل اصلی و اساسی #مبارزه_با_فساد است.

:small_orange_diamond: #شفافیت مهمترین راه کار و راه حل است و با آن می شود از نیروی عظیم مردم برای مقابله با فساد استفاده کرد. اگر به جای این طرح عریض و طویل یک ماده واحده میذاشتند و همه مسولان را مجبور به ثبت دارایی های خودشان در یک سامانه که برای مردم قابل مشاهده میبود می‌کردند و اعلام می‌کردند که اگر دارایی و اموال غیر ثبت شده کشف شود به نفع بیت المال مصادره خواهد شد به راحتی مقابله با فساد در میان مسئولین انجام می‌شد.

:small_orange_diamond:البته همین قانون هم در نوع خودش مفید است اما بهترین راهکار همان شفافیت است.

:small_orange_diamond:این طرح صرفاً یک طرح پر سر و صدا و بی فایده است باید به نمایندگان خسته نباشید گفت و به آنها تاکید کرد مردم را سرکار نذارید.

https://t.me/masafiran/9227

توضیح شورای نگهبان درباره شبهه مخالفت این شورا با طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان»

روابط عمومی شورای نگهبان:
:small_blue_diamond:اصولا به‌کارگیری الفاظی چون مخالفت یا موافقت شورای نگهبان با مصوبات، اشتباهی برآمده از ناآشنایی گوینده با مبانی حقوقی تلقی می‌شود.
:small_blue_diamond:درباره «طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان» نیز مانند سایر مصوبات، شورای نگهبان در موعد قانونی و براساس وظایف قانونی عمل خواهد کرد.

http://fna.ir/a4gbly

نماینده مردم آبادان در مجلس:
:small_blue_diamond:طرح اعاده اموال نامشروع خواسته مردم گله‌مند از فساد اقتصادی است.

http://fna.ir/a4gi77

1 نوشته تبدیل به یک موضوع جدید شدند: نقد طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولین»

:arrow_backward:️ اموال نامشروع باید از حلقوم حرام‌خوار به صاحبش بازگردد/ انفصال از خدمت حداقل مجازات متخلفان باشد

:o:️ احمد توکلی با اعلام حمایت قاطع از طرح اخیری که با امضای ۱۶۶ نمایندگان تقدیم هیأت رئیسه مجلس شده است، تصریح و تأکید کرد،

«مال حرام باید از گلوی حرام‌خوار خارج شود و به صاحب اصلی‌اش بازگردد.»

:o:️ توکلی معتقد است که خلع ید و احتمالا در صورت رأی محاکم قضایی برای مدیران متخلف و مجرم، زندان محتمل خواهد بود اما انفصال از خدمت حتما برای این افراد باید صادر شود.
:o:️ وی در پاسخ به پرسش دیگری در این باره که چه مراجعی باید درباره اموال نامشروع نظر قطعی دهند به ذکر مثالی اشاره کرد و گفت:

اگر راننده‌ای در جاده تخلف کند، مجری قانون پلیس است و تشخیص عدالت در این خصوص از مقنن به پلیس واگذار شده است.

http://daad.ir/?p=16814

امضاکنندگان طرح 180 نفر شدند:
لیست_نمایندگان_امضا_کنندگان_طرح.pdf (2.2 مگابایت)

قبلا تا حدود 80 نفر را اینجا به اشتراک گذاشته بودیم.
https://discuss.tp4.ir/t/topic/577/4?u=khani

طرح اموال2.docx (26.0 کیلوبایت)

متنی از طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین که آقای دکتر محبی در کانالشون به اشتراک گذاشتند:

نماینده مردم قم در مجلس:

image

:small_blue_diamond:نمایندگان ملت بر سر طرح اعاده اموال نامشروع محکم ایستاده‌اند.
:small_blue_diamond: امضای نمایندگان پای این طرح ساده نبوده است.

http://fna.ir/a4fvh0

سخنگوی فراکسیون روحانیت مجلس:

:small_blue_diamond:رأی‌گیری درباره طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان» باید علنی باشد
:small_blue_diamond:حق مردم است بدانند نمایندگانشان چه نظری دارند

http://fna.ir/a4hd4a

گزارش فارس از یک خبر خوب

:small_blue_diamond:اعاده اموال نامشروع مسؤولان، چرا و چگونه؟
:small_blue_diamond: امید مردم به خانه ملت است
:small_orange_diamond:مشروح این گزارش را در لینک زیر بخوانید

http://fna.ir/a4hd3a

2 Likes

محمد دهقان طی نامه‌ای به اظهارات حجت الاسلام منتظری دادستان کشور درباره طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان پاسخ داد.

http://fna.ir/a4hlqd

دادستان محترم کل کشور

با سلام و احترام به پیوست طرح دو فوریتی« اعاده اموال نامشروع مسئولان کشور» تقدیم می شود. نظر به اینکه جنابعالی در گفتگوی ویژه خبری بدون اینکه طرح را مطالعه کرده باشید مخالفت خود را با آن اعلام کردید توصیه می کنم ضمن مطالعه طرح مذکور به موارد ذیل نیز عنایت فرمائید:

۱- جنابعالی فرموده اید:« من از جزئیات طرح خبر ندارم ولی با کلیات آن مخالفم» . همانگونه که در طرح پیوست آمده است جزئیات این طرح در 18 ماده به صورت خلاصه تدوین شده است و با امضای 184 نماینده مجلس به چاپ رسیده است و چندین روز است که در رسانه های مختلف منتشر گردیده است و نسخه ای از آن حدود یک هفته پیش به حضرت حجت الاسلام والمسلمین اژه ای و جناب آقای امیرحسین رحیمی تقدیم شده است.

انتظار از هر فردی اینست که قبل از اظهار نظر در خصوص هر موضوعی اطلاع از آن داشته باشد اما توقع از جنابعالی در مقام قاضی و دادستان کل کشور اینست که قبل از اعلام نظر در رسانه ملی چند دقیقه ای برای مطالعه این طرح ملی وقت می گذاشتید و اگر سؤالی داشتید از طراحان آن می پرسیدید.

۲- جنابعالی مهمترین علت مخالفت خود را با طرح «اعاده اموال مسئولان کشور» وجود قانون «رسیدگی به اموال مسئولان» مصوب 1394 اعلام کرده اید، قانون مذکور که از قضا اینجانب در سال 1384 طراح آن بوده ام پس از تصویب در سال 1386 و ایراد شورای نگهبان و اصرار مجلس و ارجاع آن به مجمع تشخیص مصلحت نظام بالاخره بعد از ده سال پیگیری در سال 1394 ( البته با تخریب و ناقص کردن مصوبه مجلس) تصویب شد و برای اولین بار پس از انقلاب مقرر گردید قوه قضائیه نسبت به تدوین و ابلاغ آیین نامه و اجرای آن یعنی رسیدگی به اموال مسئولان کشور اقدام کند.

جنابعالی استحضار دارید انشاء ا… اگر قوه قضائیه بعد از دو سال و چهار ماه نسبت به ابلاغ آیین نامه اقدام و برای رسیدگی به اموال مسئولان مذکور در آن قانون اهتمامی از خود نشان دهد، این رسیدگی نسبت به آینده خواهد بود در حالی که طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان کشور» برای جبران غفلت ها و کوتاهی ها، ناظر به 39 سال

گذشته خواهد بود. بنابراین اینکه جنابعالی علت مخالفت خود را وجود قانون سال 1394 اعلام کرده اید ممکن است مربوط به عدم مطالعه طرح و عدم اطلاع از جزئیات آن باشد.

مزید اطلاع جنابعالی قانون نحوه اجرای اصل 49 قانون اساسی مصوب سال 1363 نیز صرفا جهت بازگرداندن اموال نامشروع مسئولان قبل از انقلاب است و برای مقامات و مسئولان پس از پیروزی انقلاب قابلیت اجرا ندارد.

۳- جنابعالی فرمودید؛« از ابتدای انقلاب تا به امروز نزدیک چهل سال است پیدا کردن اینها، شناسایی اموال اینها، آیا مشروع بوده یا نبوده، این مشکل است. بنده براساس تجربه ای که دارم مطمئنم این قانون به جایی نمی رسد.»

از مطالب جنابعالی می توان نتیجه گرفت اصل 49 قانون اساسی که حکومت را موظف به بازگرداندن اموال نامشروع کرده است از اساس غلط بوده است. اینکه دادستان کل کشور به عنوان مدعی العموم وظیفه خود مبنی بر استرداد اموال نامشروع را به نوعی انکار کند و به جای پیگیری برای رفع خلاء قانونی موجود، نومیدانه از عدم امکان اجرای قانون سخن بگوید جای بسی تعجب است.

جا دارد جنابعالی قوانین تعدادی از کشورها را مطالعه کنید که چگونه برای بازگرداندن اموال نامشروع و اموال رانتی و غیرمتعارف قانون وضع کرده اند و چگونه برای اعاده اموال نامشروع و غیرمتعارف به اصطلاح مو را از ماست می کشند.

باتوجه به مراتب فوق انتظار می رود به هر نحو که صلاح می دانید طی جلسه ای با حضور حقوقدانان و اساتید دانشگاهها وضعیت موجود بررسی و ضمن گفتگو درباره طرح اعاده اموال نامشروع راه حل جنابعالی برای برون رفت از وضعیت موجود و گام برداشتن به سوی عدالت و مبارزه با فساد مورد توجه قرار گیرد.

محمد دهقان

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی

1 Likes

:black_small_square:️ واکنش مهراب قاسم خانی به طرح اعاده اموال مسئولین

:black_small_square:️مهراب قاسم خانی: چند وقت پيش ها يه طرحى توى مجلس مطرح شد به اسم “طرح اعاده اموال نا مشروع مسئولان”. اين طرح فارغ از اين كه نشون ميده ميزان اين اموال نامشروع چقدر زياده كه براش طرح تعريف ميكنن، بازم كار خوبيه. ولى…
در همين راستا يكى از فعالان سياسى اصلاح طلب كه قبلاً مسئول هم بودن، فرمودن كه اين طرح نه تنها موجب اعتماد سازى نميشه، بلكه باعث اعتماد سوزى در افكار عمومى هم ميشه!!!
fi9.ir/ig41bm

:black_small_square:️دو سه روز بود كه داشتم خطاب به ايشون يه مطلب مينوشتم در باب اين كه: مرد حسابى پول مردم رو “بايد” از حلقوم كسى كه اونو خورده بيرون كشيد و اسم اين كار ها دزديه و حرف شما وقيحانه ترين حرفيه كه يه مسئول ميتونه در دفاع از دزدى بزنه و اصلاً تو كى هستى كه از اموال دزديده شده از من ميگذرى به بهانه اعتماد به خودت… خلاصه كه مشغول فهموندن اين مفهوم ساده بودم كه گرفتن دزد و تحويل اموال مردم، وظيفه شما مسئولينه و اعتماد به شما در برابرش كلاً اهميت نداره و …تا اين كه …

:black_small_square:️ديشب ديدم يكى از مسئولين كنونى هم توى تلويزيون با اين طرح مخالفت داشتن. چكيده دلايلشون هم اين بود كه "اوووووو… چهل ساله انقلاب شده. ميدونيد چقدر مسئول توى اين چهل سال اومدن و چقدر زياده اموالشون؟ ميدونيد چقدر زمان و انرژى لازم داره؟ ميدونيد حالا بايد چقدر بگرديم و پيدا كنيم و ليست كنيم و تحقيق كنيم و بگيريم و ببنديم و اووووو… شب عيدى چه توقعا دارين "…
هيچى ديگه. من قانع شدم
پ.ن: اين كه اسامى رو نياوردم فقط و فقط به دليل اينه كه جرأتش رو نداشتم و هر دليل ديگه اى به جز بزدلى رو تكذيب ميكنم
fi9.ir/azr3l1

@Fars_Plus

1 Likes

http://fna.ir/a4i076

از کانال تلگرامی فلسفه، حقوق و سه نقطه

:red_circle:از ماجراجوییِ موسوم به «طرح اعاده اموال نامشروع»

:small_blue_diamond:طرح«اعاده…» با این مقدمه شروع می‌شود:
«با عنایت به این که فیش های نجومی و املاک نجومی و رانت خواری، مردم را مأیوس نموده است…».
کسی نیست که مرجع ضمیر #املاک_نجومی را نشناسد و جالب اینکه مسئول ستاد انتخاباتی او (محمد دهقان) طراح و امضابگیر و سرلیست طرح شده، شنلِ مبارزه با فساد بر دوش انداخته و حکم می‌کند که :هر که با ما نیست یا مفسد است یا با مفسدین.

:small_blue_diamond:مثل مورد بالا، مشخص است که #حقوق_نجومی ریشه در مصوبات و قوانین کماکان معتبرِ برآمده از مجالسی شبیه این دارد که با یک سوم امضاهای طرح حاضر قابل تغییرند. اما عصاره‌ی فضائل ملت ترجیح می‌دهد به جای بستن سرچشمه‌، مانور دهان‌پرکنی برای اعتراضات دیماه و دباغ‌خانه انتخابات مجلس 98 مهیا کند.

:small_blue_diamond:هیات مشخص شده در طرح قرار است یک تنه کار بر زمین مانده‌ی دولت و قوه قضائیه در زمینه‌ی کشف و تعقیب و دادرسی اموالِ موردنظر و مدیریت اقتصادی آن را(برای فقرزدائی و…) به دوش بکشد. لابد فلسفه‌ی این نهادسازی، بی‌اعتمادی به نهادهای فشل فعلی(سازمان بازرسی، دیوان محاسبات، اطلاعات دولت و سپاه، دادسرای کارکان دولت و جرائم اقتصادی، دادگاه انقلاب و…) است. طنز داستان اینکه نهاد جدیدالتأسیس که حکما دفتر و دستک و بودجه و ساختمان چند طبقه و دفاتر استانی خواهد داشت متشکل از نمایندگان همان نهادهای فشل است!

:small_blue_diamond:طرح موردنظر قرار است با «دارائی نامتعارف» مسئولین دولتی و شهردارانِ سابق و فعلی مقابله کند. پس لازم نیست نامشروع بودنِ این اموال ثابت شود. مصادره‌ی اموال نامتعارفی که لزوما نامشروع و ناشی از جرم نیست. با کدام مبنا؟ خدا می‌داند و حقوقدانان امضاکننده و نگارنده‌ی طرح. مقدمه‌ی طرح به اصل 49 قانون اساسی استناد می‌کند که ناظر به «اموال نامشروع حاصل از جرائمی مثل اختلاس و…» است و ربطی به «اموال نامتعارف» ندارد.

:small_blue_diamond:گذشته از اینها، اموال نامتعارف را تعریف کنید؟. تبصره 1 طرح «حدود شئونات افراد متوسط جامعه» را ملاک قرار می‌دهد. حدود شئونات افراد متوسط جامعه را تعریف کنید؟. و چون تعریف روشنی نداریم باید به نظر هیأتِ منصوب از جانب مقاماتی که خود و اهل و عیالشان مال و اموالی دارند و جملگی به فکر «آبروی نظام»ند اعتماد کنیم.

1 Likes