یادداشت‌ها با موضوع شفافیت در رسانه‌ها

گردآوری یادداشت‌ها با موضوع شفافیت در رسانه‌ها…

به جهت ارجاع در آینده لطفا مواردی که ذکر می‌فرمایید مستند باشند.

:clipboard: شفافیت‌نمایی بجای شفاف‌سازی در سازمان سینمایی

:white_check_mark: چند روزیست در راستای سیاست شفاف‌سازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در چارچوب قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، جزئیات بودجه سازمان سینمایی و لیست حمایت از موسسات زیر مجموعه به تفکیک از سال 1392 تا 1396 منتشر شده است.

:white_check_mark: این عمل وزارت ارشاد و سازمان سینمایی هرچند قابل تحسین است اما به نظر میرسد معنی و مفهوم شفاف سازی آنگونه که باید در این آزادسازی اطلاعات مورد توجه قرار نگرفته است. تکمیل شدن زنجیره اطلاعات آزاد شده از مطالباتی است که جامعه و پژوهشگران تخصصی هر رشته خواستار مشخص شدن دقیق آن هستند.

:arrow_backward: این کافی نیست که سازمان سینمایی از 121 میلیارد تومان بودجه دریافتی‌اش چه مقدار را در اختیار بازوهای اجرایی خود شامل بنیاد سینمایی فارابی، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، موسسه رسانه های تصویری، موزه سینما و موسسه هنر و تجربه قرار داده است. طبق آمار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کل بودجه سازمان سینمایی 220 میلیارد تومان میباشد که سازمان سینمایی چند روزیست نحوه توزیع اعتبار فصل 5 این سازمان را منتشر کرده است.

:small_red_triangle_down: بدون مشخص کردن کامل نحوه صرف شدن این بودجه ها اقدامات سازمان سینمایی تنها شبیه مانور شفاف‌سازی مالی است تا اصل این موضوع.
:small_red_triangle:

:large_blue_circle: به عنوان مثال باقی 100 میلیارد تومان بودجه اختصاص یافته به این سازمان (به غیر هزینه های احداث شهرک سینمایی در هشتگرد، تعمیر و تجهیز ماشین‌آلات و کمک‌های فنی و اعتباری به پردیس‌های سینمایی) در چه ریز هزینه کردی و برای کجا هزینه شده است؟ بودجه اختصاص یافته به بازوهای اجرایی سازمان سینمایی هر کدام با چه ریز هزینه ای شامل حقوق و دست مزد، حمایتهای مالی و تسلیهاتی خرج شده است.

:large_blue_circle: طبق آمار منتشر شده در گزارش صنعت سینمای ایران بنیاد سینمایی فارابی در سال 1394، 15 میلیارد حمایت مالی شامل تسهیلات (وام)، مشارکت در ساخت و خرید حقوق فیلم داشته است اما بودجه دریافتی اش از سازمان سینمایی چیزی در حدود 22 میلیارد تومان است. 7 میلیارد تومان باقی‌مانده در چه بخش‌هایی هزینه شده است؟ حمایتهای سازمان سینمایی از جشنواره ها چگونه است؟

:white_check_mark:
مشخص نمودن این اعداد می‌تواند پژوهشگران را در انجام رسالت‌های خود بیشتر یاری رسانی کند.

مجموعه #یادداشت_فرهنگی را در کانال پژوهشکده حکمت دنبال کنید:

دریافت شده از کانال اندیشکده حکمت در پیام‌رسان بله :id: @Hekmat_ac

https://goo.gl/4TYvTS
:paperclip: