شفافیت و مفاهیم مرتبط در کلام رهبری

تلاشی برای گردآوری سخنان برگزیده مقام معظم رهبری؛ پیرامون شفافیت و مفاهیم مرتبط

لطفا مطالب استخراج شده، حتما با ذکر منبع باشد که به خوبی قابل استناد و استفاده باشد …

1 Likes

کاری که تاکنون انجام شده است، جمع‌آوری بیانات مقام معظم رهبری پیرامون شفافیت و 6 موضوع مرتبط با آن است. جمع‌بندی این بیانات از طریق لینک زیر در دسترس است:
transparency4iran.ir/post/211

همچنین بیانات مقام معظم رهبری به تفکیک موضوعات به شرح زیر است:

5 Likes

یادداشت زیر هم کاملاً برگرفته از بیانات رهبری است. که در مشرق منتشر کردیم
http://mshrgh.ir/772252

2 Likes

در رابطه با شفافیت شورای شهر هم سعی مختصر و محدودی انجام شده تا مرتبط ترین ها را در دیدارهای اعضای شورای شهر با آقا جمع آوری کنیم.
لطفا اگر به مطلب جدیدی برخورد کردید حتما اضافه کنید در این لینک.

1 Likes

در همین رابطه این پست وبلاگ رو هم داریم:
http://transparency4iran.ir/post/308

متن تنقیح شده و یکجای بیانات ایشون، همینجاست؟

سلام
فایل پی دی اف تمام بیانات جمع آوری شده موجوده.

950207 - bayanat.pdf (528.2 کیلوبایت)

خدمت شما

1 Likes

:loudspeaker: #نظارت_بر_رهبری باید بدون رودربایستی باشد

:small_red_triangle_down:آیت الله خامنه ای: نظارت بر رهبری باید بطور جدّی و بدون رودربایستی باشد. من نظارت را دوست دارم و از #گریز_از_نظارت به شدّت گله مندم. ۷۹/۱۲/۲۲
:heavy_plus_sign:بیانات در دیدار دانشجویان دانشگاه امیرکبیر

آیت الله خامنه‌ای: نظارت مجلس خبرگان بر ولی فقیه، نه تنها توهین نیست، بلکه طبق قانون اساسی است. ۷۷/۶/۱۲

1 Likes

1 نوشته با یک موضوع موجود ترکیب شدند: فساد و مفاهیم مرتبط در کلام رهبری

اما نتیجه‌ی دومی که میخواهم بگیرم، در واقع خطاب به همه‌ی مسئولین محترم کشور است. هر جائی که مسئولین کشور توانائیهای مردم را شناختند و به کار گرفتند، ما موفق شدیم. هر جائی که ناکامی هست، به خاطر این است که ما نتوانستیم حضور مردم را در آن عرصه تأمین کنیم. ما مسائل حل نشده کم نداریم. در همه‌ی مسائل گوناگون کشور، مسئولین باید بتوانند با مهارت، با دقت، با ابتکار، راه‌هائی را برای حضور مردم پیدا کنند - همچنان که در عرصه‌ی بسیار دشوارِ جنگ این اتفاق افتاد، راه باز شد؛ کسانی توانستند راه را باز کنند - تا هر جوانی، هر پیری، هر مردی، هر زنی که بخواهد در این کار بزرگ شرکت کند، راه برایش باز باشد. در زمینه‌های گوناگون هم میشود، در اقتصاد هم میشود. اقتصاد کشور، تولید کشور میتواند به وسیله‌ی همت مردم، با پول مردم، با ابتکارهای مردم، با انگیزه‌های مردم، چندین برابر شکوفائی پیدا کند.

«حضور مردم چه جوری است؟ این، همان نكته‌ اصلی است. اینجاست كه مسئولین باید زمینه‌ها را، مدل‌ها را، فرمول‌های عملی و قابل فهم عموم را، فرمول‌های اعتمادبخش را برای مشاركت مردم فراهم كنند. در هر بخشی می‌شود این كارها را كرد. هم قوه‌ مجریه، هم قوه‌ قضائیه، هم قوه‌ مقننه به شیوه‌ خاص خود می‌توانند این را تأمین كنند؛ از ابتكار مردم، از فكر مردم، از نیرو و انگیزه‌ مردم، از نشاط جوانیِ جوانان ما - كه قشر عظیم و وسیعی هستند - می‌توانند استفاده كنند؛ این جزو كارهائی است كه باید ان‌شاءاللَّه با ساز و كار شفاف از سوی مسئولین انجام بگیرد.»

بیانات مقام معظم رهبری در اجتماع بزرگ مردم کرمانشاه، 20 مهر 1390

3 Likes

مواردی هم در مطلبی با عنوان «فساد و مفاهیم مرتبط در کلام رهبری» موجود است که به این مطلب مرتبط می‌شود.

1 Likes

یکی از مبانی گزارشگری تخلف استفاده از ظرفیت مردم در قوه قضائیه هست که رهبری در این سخنرانی به آن اشاره کردند

1 Likes

امروز حضرت آقا در درس، در ضمن تبيين يكي از بيانات اميرالمومنين عليه السلام به بحث «شفافيت» اشاره اي كردند كه من خدمت دوستان، نقل به مضمون مي كنم. در اين حديث بسيار زيبا، حضرت در قسمتي از بيانشان، يكي از حقوق مردم بر والي را اين امر مي‌دانند كه «چيزي را از مردم پنهان نكند مگر در امور سرّي جنگ».
بعد ايشان گفتند كه اين بحث شفافيت كه حالا هي برخي تكرار مي‌كنند و آن را دستاورد غرب معرفي ميكنند، نخير، مال غرب نيست، در كلام اميرالمومنين است. بعد اينها اين موضوعات را دست مي گيرند و مي گويند كه ما اينها را از غرب ياد گرفتيم! (با حالت تشر گفتند) شما غلط كردي كه مي گويي اينها را دستاورد غرب است! شما بلد نيستيد و به منابع و روايات مراجعه نمي كنيد، آن وقت اين نابلدي خودتان را به حساب دستاورد غرب مي گذاريد! برويد ياد بگيريد و به منابع رجوع كنيد، مي بينيد كه اينها در منابع خود ما و كلام اميرالمومنين است.

1 Likes
مروری بر تأکیدات رهبر انقلاب درباره مسئله‌ی شفاف‌سازی؛

شفاف‌سازی؛ دستور اسلامی

http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=40814

2 Likes

بیانات مقام معظم رهبری در رابطه با نظارت درونی و بیرونی

مقام معظم رهبری در تبیین ضرورت نظارت و بازرسی بر هر مجموعه انسانی تصریح کردند: هر انسانی بجز معصومین، در معرض لغزش و خطا قرار دارد که البته هر قدر رتبه کاری و حساسیّت شغلی انسان بیشتر باشد، این لغزش خطرناکتر و گاه هلاکت‌بار است. بنابراین باید همیشه ناظری بر کارها و فعالیتهای انسان وجود داشته باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه افزودند: نظارت درونی و احساس حضور در محضر حقّ، مانع از تخلّف انسانها می‌شود. اما این عامل در همه انسانها و به قدر کافی وجود ندارد. بنابراین نظارت بیرونی از اهمّ مسائل تمامی جوامع بشری است.

3 Likes

منشور شفافیت

گفتارهایی از رهبر معظم انقلاب

منشور-شفافیت.pdf (6.6 مگابایت)

2 Likes