ضرورت حکمرانی داده در بخش عمومی

https://www.4tellsolutions.com/blog/data-governance-policies-critical-public-sector/

هر چند هنوز دارم نمی‌فهمم اهمیت ماجرای حکمرانی داده و داده باز را و کماکان متقاعد نشدم که چرا این میزان اهمیت برای این موضوع در نظر گرفته می‌شود اما حس کردم و حس می‌کنم یکی از جاهایی که شاید بهتر بتوان اهمیت موضوع را متوجه بود استفاده از آن در بخش عمومی است. لذا این گزارش خیلی خلاصه را پیدا کردم.
یک اشاراتی به دلایل و ضرورت‌های استفاده از حکمرانی داده در بخش عمومی بیان می‌کند، اما باز هم چیز خیلی خاصی به مخاطب ارائه نمی‌دهد.

درباره این صحبت می‌شود که بخش عمومی در حال عقب افتادن از بخش خصوصی در موضوع داده است. و اینکه خیلی حیفه و بده برای بخش عمومی که خودش مرکز و مخزن تولید و دسترسی به داده است که بخواد عقب بمونه.

در خصوص تجارب استفاده از حکمرانی داده هم صحبت می‌کند و به عنوان مثال از استفاده از آن در حوزه تحصیلات نام برده می‌شود و دو دانشگاه میشیگان و دانشگاه نیویورک (خصوصی) به عنوان دو نهادی نام برده می‌شوند که چارچوب‌هایی برای داده‌های خود ایجاد کردند.

این مثلا بخش حکمرانی داده دانشگاه میشیگان هست:


https://it.umich.edu/governance/data-governance

پ.ن۱: نظر شخصی نگارنده: من از اساس حس مثبتی به این مفاهیم ندارم. هر جایی که هم درباره موضوع حکمرانی داده صحبت می‌شه یا تعریف می‌کنند موضوع رو شرکت‌های مشاوره‌دهنده حوزه کسب‌وکارهای خصوصی هستند. و باز تصورم اینه که این شرکت‌ها به این فکر می‌کنند که چه مشتری بهتر و بزرگتر از دولت‌ها با اون حجم از دم و دستگاه و سازمان و اداره و تشکیلات. حالا برای اینکه نسخه خودمون که اینجا حکمرانی داده است رو به آنها تجویز کنیم باید مدت زمان طولانی به آنها بقبولانیم که شما بیمارید و مریض و بگردید دنبال دوا و درمان. خوب که این موضوع براشون جا افتاد آروم آروم بگیم نسخه و درمان شما وجود داره و از قضا ما هم یه مقداری ازش رو داریم.

فلان همین : )

پ.ن ۲: من تا به حال تجربه نوشتن در فضای این مدلی (تالار گفتگو)‌ رو نداشتم. به بزرگی خودتون کم و کسری‌ها رو ببخشید.

5 پسندیده

سرمقاله کیهان 990123 با عنوان: قدرت داده‌ها در حکمرانی نوین

http://kayhan.ir/fa/news/185398

3 پسندیده