سوالات متداول پیرامون اندیشکده شفافیت برای ایران

باسمه تعالی
پرسش و پاسخ های متداول -بخش سوم
پیرامون اندیشکده شفافیت برای ایران

1. چرا اندیشکده شفافیت برای ایران در حوزه‌ی مبارزه با فساد زیاد فعال نیست؟

تا منظور از مبارزه با فساد چه باشد! اندیشکده‌ی شفافیت برای ایران، منحصراً بر قلمرو پیشگیری از رخداد فساد (به عنوان مهم‌ترین رکن در مبارزه با فساد) فعال است و در این رابطه از مرجعیت برخوردار است. لذا مطلقاً در هیچ مصداقی از کشف فساد و گزارش تخلف ورود نمی‌کند. البته و به لطف خدا مجموعه‌های مختلف و رو به افزایشی در حوزه‌ی کشف فساد و پیگیری آنها وجود دارد و فعالیت می‌کنند.

2. اگر حوزه پژوهشی اندیشکده، فراتر از موضوع شفافیت است، چرا نام آن اندیشکده به شفافیت برای ایران محدود شده است؟

حرف درستی است؛ شاید در آینده عنوان اندیشکده را عوض کردیم!
با این حال باید بدانیم که مفهوم شفافیت، یک رویکرد فراگیر نسبت به سایر موضوعاتی است که اندیشکده به آنها ورود می‌کند (همانند نخ تسبیح)، لذا این عنوان بی‌مناسبت هم نیست.

3. محل کسب درآمد اندیشکده از کجاست؟

صد درصد از محل انجام پروژه‌ها. فهرست پروژه‌های اندیشکده از طریق لینک (پروژه‌ها | اندیشکده «شفافیت برای ایران») قابل مشاهده است.

4. چطور تضمین می‌کنید که اخذ پروژه برای مبارزه با فساد، شما را به دام فساد نیندازد؟

این حرف درست و مهمی است که درآمدزایی از محل مبارزه با فساد، ریسک آغشته شدن به فساد را پی دارد، نظیر دستگاه‌های نظارتی و مالیاتی که در خطر دریافت رشوه قرار دارند. با این حال چند نکته در رابطه با فعالیت اندیشکده وجود دارد که این ریسک را به حداقل می‌رساند:

  • قلمرو فعالیت اندیشکده کاملاً در حوزه‌ی پیشگیری و نه کشف فساد است. ما به دستگاه‌ها به صورت پیش‌دستانه‌ای پیشنهاد می‌کنیم که مهم‌ترین گلوگاه‌های رخداد فساد آنها کجاست و چطور می‌توانند آنها را تا حد امکان بهبود بخشند. لذا احتمال برخورد ما با مصادیق رخداد فساد حداقلی است و در عمل هم همینطور بوده است.
  • ما هیچ برنامه‌ای برای کشف و گزارش فساد (مرحله‌ی پس از رخداد فساد) نداشته و نداریم؛ سطحی از مبارزه با فساد که بیشترین برخورد را با خاطیان دارد. لذا در این مرحله هم از کمترین ریسک آغشته شدن به فساد روبرو هستیم.

5. از حیث حقوقی به کدام ارگان دولتی یا خصوصی وابسته هستید؟

اندیشکده تحت مجوز حقوقی سازمان مردم نهاد، با عنوان مؤسسه پیشگامان شفافیت و پیشرفت به شماره 45411 و به تاریخ 07/06/97 در وزارت کشور به ثبت رسیده است. لذا به هیچ عنوان دولتی یا خصوصی وابسته نیست و نمی‌تواند باشد.

6. ساختار اندیشکده به چه نحوی است؟ سطح تحصیلات اعضای اندیشکده و رشته تحصیلی ایشان به چه صورت است؟ اندیشکده در چه قلمرو موضوعی ورود داشته است؟

پاسخ این سوالات به خوبی در بخش درباره‌ی ما به آدرس (درباره ما | اندیشکده «شفافیت برای ایران») درج شده است.

7. اندیشکده تاکنون، چه اقدامات عملیاتی در سطح کشور، سامان داده است؟

فهرست خوبی از اقدامات و پروژه‌هایی که اندیشکده تاکنون انجام داده در آدرس (پروژه‌ها | اندیشکده «شفافیت برای ایران») قابل مشاهده است.

8. چگونه می شود با اندیشکده همکاری کرد؟

پاسخ این سوال در صفحه‌ی همکاری با اندیشکده به آدرس (درباره ما | اندیشکده «شفافیت برای ایران») درج شده است.

9. چه نهادهای دیگری مشابه اندیشکده‌ی شفافیت برای ایران در کشور وجود دارند؟

متأسفانه تعداد نهادهای رسمی که در حوزه‌ی مبارزه با فساد فعالیت می‌کنند، اندک است. با این حال تلاش کرده‌ایم فهرستی از آنها را در این لینک از تالار گفتگو ثبت و بروز کنیم.


سؤالات جدید خود را در همینجا وارد کنید.
کارشناسان اندیشکده، ظرف مدت کوتاهی، پاسخ سوال شما را منتشر خواهند کرد.

والله ولیّ التوفیق - 1398/10/07

3 Likes