حکمرانی غیر‌متمرکز

فناوری دفاترکل توزیع‌شده(DLT)

یک دفتر کل توزیع‌شده، پایگاه داده‌ای است که اطلاعات ثبت‌شده در آن، توسط هر شرکت‌کننده به‌روز و نگهداری می‌شود که تغییر یا حذف اطلاعات توسط یک فرد خاص را تقریباً غیرممکن می‌کند و امنیت اطلاعات را تا حد زیادی افزایش می‌دهد در ابتدایی‌ترین حالت، فناوری دفاترکل توزیع‌شده (DLT ) یک فناوری مبتنی برداده با کاربردهای عمومی است. DLT نوعی پایگاه داده است که در چندین سایت ، کشور یا موسسه پخش می‌شود. ماهیت آن غیرمتمرکز است و نیازی به‌واسطه برای پردازش ، اعتبارسنجی یا تأیید اعتبار معاملات ندارد. هر طرف (به‌عنوان‌مثال ، شخص ، سازمان یا گروه) توسط رایانه خود ، به نام گره ، در شبکه نشان داده می‌شود. هر گره نسخه اختصاصی خود از تمام تراکنش‌های موجود در شبکه را نگه می‌دارد و گره‌ها مستقیماً با یکدیگر کار می‌کنند تا اعتبار تراکنش جدید را از طریق فرایندی به نام اجماع بررسی کنند. هر یک از این تراکنش‌ها رمزگذاری شده و به هر گره از شبکه ارسال می‌شود تا تأیید شود و در بلوک‌های معاملات با مهر زمان گروه‌بندی شود. بلاکچین یکی از این نوع دفترهای توزیع‌شده (DL) است که به‌عنوان فناوری اصلی بیت کوین به شهرت رسیده است. DLT چندین ویژگی منحصربه‌فرد و ارزشمند دارد که باگذشت زمان می‌تواند طیف گسترده‌ای از صنایع را دگرگون کند. رشد قدرت محاسبات و توسعه رمزنگاری، همراه با کشف و استفاده از الگوریتم‌های جدید، موجب پدید آمدن مفهومی به نام «دفتر کل توزیع‌شده» (Distributed Ledger) شد مسلماً DLT بادانش رمزنگاری در 1920 متولد شد و با معرفی بیت کوین در سال 2009 به‌طور چشم‌گیری محبوب شد. امروزه این فناوری برای حل مشکلات مختلف تجاری بسیار پیشرفت کرده است.
image

[center]انواع معماری‌های شبکه[/center]

بلاک چین یکی از انواع دفتر کل توزیع‌شده است که با استفاده از علم رمزنگاری، اطلاعات را در زنجیره‌ای از بلوک ذخیره می‌کند و در شبکه‌های همتا به همتا، توزیع و مدیریت می‌‌شود. داده‌‌ها بعد از ثبت در بلوک غیرقابل تغییر هستند و استفاده از رمزنگاری امنیت شبکه را تضمین می‌‌کند. در مورد بیت کوین، بلاک‌چین معاملات بیت کوین را ثبت می­‌کند اما از بلاکچین به روش­‌های مختلفی می‌‌توان برای ثبت انواع سوابق (فراتر از سوابق مالی) استفاده کرد. هر چیزی که باید غیرقابل تغییر باشد، مانند سوابق مربوط به مراقبت­‌های بهداشتی، می­‌تواند توسط بلاکچین ثبت شود. به دلایل مختلف DLT موردتوجه ویژه بخش مالی و سیستم‌های تسویه‌حساب متمرکز سنتی قرارگرفته است. ابتدا این پتانسیل را دارد که قابلیت اطمینان و قابلیت ردیابی اطلاعات ذخیره‌شده در یک شبکه غیرمتمرکز را افزایش دهد. این پردازش و ذخیره‌سازی غیرمتمرکز اطلاعات، به‌طور بالقوه باعث می‌شود تا در صورت ازکارافتادن یک نقطه سیستم به فعالیت خودش ادامه بدهد. علاوه بر این، قوانین دقیق در DLT در مورد نحوه اداره و ثبت دفترها تعبیه‌شده است. چندین طرف باید قبل از ثبت معامله در دفتر توزیع‌شده ، درباره مشروعیت یک توافق حاصل کنند. ازآنجاکه داده‌ها توسط همه یا چندین طرف موردتوافق و تائید قرارگرفته‌اند ، به کاهش یا از بین بردن نیاز به سازش معاملات کمک می‌کند. سرانجام ، جایی که حریم خصوصی و محرمانه بودن در بخش‌های مالی از اهمیت بالاتری برخوردار است ، پروتکل‌های اضافی و ارتقا فناوری اطلاعات غیرمتمرکز را خصوصی یا محدود می‌کند.

مزایای استفاده از فناوری بلاکچین در بخش عمومی

یک دولت دیجیتال مبتنی بر بلاکچین می‌تواند از داده‌ها محافظت کند ، فرایندها را ساده کند و درعین‌حال اعتماد و مسئولیت‌پذیری را افزایش دهد ، از کلاه‌برداری ، اتلاف و سوءاستفاده جلوگیری کند. بر اساس یک مدل مبتنی بر بلاکچین، افراد ، مشاغل و دولت‌ها منابع خود را در یک دفتر توزیع‌شده با استفاده از رمزنگاری به اشتراک می‌گذارند. این ساختار یک نقطه شکست را از بین می‌برد و ذاتاً از اطلاعات حساس شهروندان و دولت محافظت می‌کند. یک دولت مبتنی بر بلاکچین این توانایی را دارد که نقاط چالشی را حل کند و مزایای زیر را فعال کند:

 • ذخیره امن داده‌های دولت ، شهروندان و تجارت
 • کاهش فرآیندهای کاری
 • کاهش هزینه‌های بیش‌ازحد
 • کاهش پتانسیل فساد و سو استفاده
 • افزایش اعتماد به دولت و سیستم‌های مدنی آنلاین

قالب دفتر توزیع‌شده می‌تواند بهبوددهنده‌ی مجموعه‌ای از برنامه‌های دولتی و بخش عمومی، ازجمله ارز/پرداخت دیجیتال، ثبت زمین، مدیریت هویت، ردیابی زنجیره تأمین، مراقبت‌های بهداشتی، ثبت شرکت‌ها، مالیات، رأی دادن (انتخابات) و … باشد همچنین در حال حاضر بسیار از دولت‌ها در حال کار بر روی موارد استفاده این فناوری هستند.

دولت‌ها و سازمان‌های بخش دولتی از فناوری بلاک‌چین برای دور شدن از سیستم‌های متمرکز ناکارآمد استفاده می‌کنند. سیستم‌های فعلی ذاتاً ناامن و پرهزینه هستند ، درحالی‌که شبکه‌های بلاکچین ساختارهای امن‌تر ، چابک و مقرون به‌صرفه‌تری را ارائه می‌دهند.

استفاده از قراردادهای هوشمند، راه‌حل مدیریت دارایی، راه‌حل مدیریت هویت و اتوماسیون فرآیند از و … در دستور کار دولت‌هاست. این ویژگی توانایی تخصیص سطوح مختلف دسترسی به کاربران مجاز ، اطمینان از اعتبار سنجی مستقل معاملات و عملیاتی را دارد که ضمن رعایت استانداردهای مربوط به حریم خصوصی ، امنیت و پاسخگویی کامل را ایجاد می‌کنند.

 • مدیریت هویت : کارمندان دولت و شهروندان را قادر می‌سازد تا هویت خود را در بلاکچین ثبت کنند ، دارایی‌ها را مدیریت کنند، مدارک را ارسال و درخواست کنند ، معاملات را مجاز کنند و داده‌ها را به‌صورت ایمن مدیریت کنند.
 • مقررات هوشمند : اجازه می‌دهد اسناد و مقررات قانونی را با قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاکچین ضد دستکاری طراحی و ایجاد کنند
 • مدیریت دارایی و ردیابی فرآیند : این فنّاوری فرآیندهای اجرايي را مدل‌سازی، بهینه‌سازی و تسهیل می‌کند و توانایی ردیابی دارایی‌های دیجیتال و فیزیکی را افزایش می‌دهد.
 • بودجه‌بندی و مدیریت مالی : معاملات دولت را بلافاصله و به‌طور شفاف کاهش می‌دهد و هزینه‌ها را به‌طور چشمگیری کاهش می‌دهد و از اين رو کارایی را افزایش می‌دهد.

قابلیت همکاری پلتفرم امکان استفاده بیشتر از برنامه‌ها را فراهم می‌کند زیرا بیشتر خدمات بخش عمومی به راه‌حل‌های مبتنی بر بلاک چین منتقل می‌شوند.

دولت‌های زیادی به‌منظور تصویب قوانین نظارتی، رگلاتوری و آغاز پروژه‌های آزمایشی با محوریت فناوری بلاک چین هرروز به رقابت می‌پردازند. دولت‌ها می‌توانند از فناوری بلاکچین برای تأمین امنیت سایبری ، بهینه‌سازی فرآیند و ادغام خدمات پیوند بیش‌ازحد در عین تقویت اعتماد و پاسخگویی استفاده کنند. قالب دفتر توزیع‌شده می‌تواند برای پشتیبانی از مجموعه‌ای از برنامه‌های دولت و بخش عمومی، ازجمله ارز / پرداخت دیجیتال، ثبت زمین، مدیریت هویت، ردیابی زنجیره تأمین، مراقبت‌های بهداشتی، ثبت شرکت‌ها، مالیات، رأی دادن (انتخابات و نیابت) و مدیریت اشخاص حقوقی.در این مجال فهرستی از دولت‌هایی که پروژه‌های بلاکچین را در سراسر جهان راه‌اندازی کرده‌اند یا در حال آماده‌سازی هستند ، تهیه‌شده است :

کانادا

 • شورای تحقیقات ملی کانادا (NRC) اعلام کرد که یک پلتفرم بلاکچین Ethereum برای آزمایش مدیریت شفاف قراردادهای دولتی و به اشتراک‌گذاری قابل‌اعتماد داده‌ها با مردم ساخته است.
 • دولت کانادا از فناوری بلاکچین برای صدور رزومه کارمندان مبتنی بر پروژه با نوعی CV دیجیتال استفاده می‌کند که “یک سابقه دائمی ، متعلق به خود و ایمن از مهارت‌ها و تجربیات آن‌ها” را فراهم می‌کند.

مکزیک

 • دولت مکزیک در حال برنامه‌ریزی برای انجام مراحل خرید در شبکه بلاکچین است.
 • دولت واحد دیجیتال وزارت مدیریت عمومی مکزیک را راه‌اندازی کرد، پروژه‌ای که از فناوری بلاک چین برای پیگیری و تأیید پیشنهادات قراردادهای عمومی استفاده می‌کند.
 • رئیس‌جمهور پیشین مکزیک ، ویسنته فاکس در حال کار بر روی پروژه‌ای است که بلاکچین را با فعالیت‌های محلی کشاورزی ادغام می‌کند. فاکس برنامه‌های بلاک‌چین را برای افزایش شفافیت و کاهش فساد در دولت مکزیک بررسی کرده است.
 • دولت مکزیک قانونی را تحت عنوان قانون مؤسسات فناوری مالی (قانون Fintech) تصویب کرد که هدف آن ترویج دامنه مالی و نوآوری در فن‌آوری از طریق همکاری بین نهادهای نظارتی مکزیک، قانون‌گذاران و سایر بازیگران خصوصی مهم در این زمینه بود. این قانون همچنین چارچوبی را برای تنظیم استفاده از ارزهای رمزپایه معرفی کرد.

ایالات‌متحده

 • مجلس نمایندگان، قانون “پیشرفت نوآوری برای کمک به اجرای قانون” (H.R. 2613) را تصویب کرد که خواستار انجام مطالعه برای موارد استفاده از بلاکچین، هوش مصنوعی و سایر فن‌آوری‌ها است.
 • بخش 1646 قانون مجوز دفاع ملی 2018 (H.R. 2810) الزام کرده است که بلاکچین برای استفاده نظامی ارزیابی شود.
 • مرکز آماده‌سازی ناوگان نیروی دریایی آمریکا در حال کار بر روی نمونه اولیه پلت‌فرم بلاکچین برای ردیابی قطعات هواپیمایی در طول چرخه‌های طول عمر محصولات خود است.
 • نیروی هوایی ایالات‌متحده برای تأمین امنیت زنجیره تأمین‌ قطعات باارزش از فناوری دفتر توزیع‌شده استفاده می‌کند.
 • شتاب‌دهنده اعتماد بلاک‌چین (BTA)درآمریکا تلاش دوساله مشترکی را برای آزمایشی یک سیستم مجهز به بلاکچین برای پیگیری سلامت و رفاه کارگران یک کارخانه آغاز کرد.
 • خدمات پستی ایالات‌متحده (USPS) حق اختراع برای استفاده از فناوری بلاکچین و برای گواهینامه‌های دیجیتال تأیید صحت اطلاعات کاربر را ثبت کرده است.
 • وزارت دفاع یک سری کمک‌های مالی اعطا کرده است تا راه‌حل‌های نوآورانه که از فناوری بلاکچین برای اطمینان از مدیریت هویت دیجیتال استفاده می‌کنند کشف کند.
 • سازمان غذا و دارو یک پروژه آزمایشی را راه‌اندازی کرد که به بررسی سودمندی بلاکچین در ردیابی ایمن و تأیید داروهای تجویزی می‌پردازد.
 • آریزونا قانونی تصویب کرد (HB 2417) که صریحاً قراردادهای هوشمند را، قرارداد قانونی، قابل‌اجرا توصیف کرد.
 • قانون‌گذار وایومینگ قانونی را تصویب کرد(SF0125) که ماده 9 قانون تجارت وایومینگ را اصلاح کرد تا دارایی‌های دیجیتالی که از بلاکچین و فناوری دفتر توزیع‌شده استفاده می‌کنند را تعریف کند.
 • پروژه ابتکاری Blockchain Illinois ثبت تولد مبتنی بر بلاکچین را آزمایش کرد تا هویت خودگردان و امن را برای شهروندان ایلینوی بررسی کند.
 • اولین معامله املاک و مستغلات ثبت‌شده توسط بلاک‌چین که توسط دولت تائید شده است، در ورمونت صورت گرفت.
 • ایلینویز پروژه‌های بلاکچین نظیر ثبت سند مالکیت، اعتبارنامه علمی، ثبت‌نام ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی و… را در حال بررسی دارد.

آرژانتین

وزارت کار و تولید آرژانتین، از طریق شتاب‌دهنده کمک‌های50،000 دلاری بلاعوض را برای حمایت از استارت‌آپ‌های مبتنی بر بلاکچین ارائه می‌دهد.

اروپا

 • کمیسیون اروپا رصدخانه و فروم بلاکچین اتحادیه اروپا را راه‌اندازی کرد تا تحقیقات و نوآوری درزمینه بلاکچین را تسریع کند و به موقعیت اروپا به‌عنوان یک رهبر جهانی کمک کند.
 • برنامه European Horizon 2020 تا 300 میلیون یورو در پشتیبانی از پروژه‌های بلاک‌چین در سراسر اتحادیه اروپا سرمایه‌گذاری می‌کند.

اتریش

دولت اتریش اولین موسسه تحقیقاتی اقتصاد رمزنگاری را تأسیس کرد که از طریق صندوق 8 میلیون یورویی از پروژه‌های تحقیق درزمینه بلاکچین پشتیبانی خواهد کرد.

دانمارک

حزب اتحاد لیبرال دانمارک اولین انجمن محلی در جهان بود که با استفاده از فناوری بلاکچین انتخابات داخلی را انجام داد.

استونی

 • دولت استونی از سال 2008 این فناوری را آزمایش کرده است و اولین کشوری بود که از بلاکچین در سطح ملی استفاده کرد.
 • از سال 2012 ، بلاکچین در سیستم‌های ثبتی استونی، ازجمله دادگستری، بهداشت ملی مورداستفاده عملیاتی قرارگرفته است. دولت استونی قصد دارد کاربرد DLT را به سایر حوزه‌ها مانند پزشکی، امنیت سایبری و داده گسترش دهد.
 • در برنامه دولت استونی الکترونیکی 99٪ خدمات، آنلاین موجود است. همچنین 44٪ مردم استونی از رأی‌گیری آنلاین استفاده می‌کنند، 98٪ اظهارنامه‌های مالیاتی به‌صورت آنلاین ثبت می‌شود و 98٪ مردم استونی دارای شناسه دیجیتال با 700+ میلیون امضای دیجیتالی هستند. 99٪ از اطلاعات بهداشتی دیجیتالی شده و در بلاکچین ذخیره می‌شود.
 • استونی مقام دومین سرعت دادرسی پرونده در اروپا را دارد.
 • وزارت دادگستری استونی از فناوری بلاکچین برای ایجاد سیستم e-Law استفاده کرد ، یک پایگاه داده آنلاین که به مردم اجازه می‌دهد هر پیش‌نویس قانونی را که از فوریه 2003 ارسال‌شده است، بخوانند.

گرجستان

جمهوری جورجیا باهدف تقویت حقوق مالکان املاک، افزایش اعتماد شهروندان و تقویت امنیت داده‌ها، اولین سیستم ثبت زمین بلاکچین را راه‌اندازی کرد. اکنون بیش از 1.5 میلیون عنوان زمین با متوسط ​​زمان ثبت 3 دقیقه در این پلت‌فرم وجود دارد.

آلمان

 • آلمان یک “آزمایشگاه بلاکچین” ایجاد کرد تا از پتانسیل بلاکچین و فن‌آوری‌های مرتبط با آن را برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل بررسی کند.
 • همچنین دولت آلمان استراتژی بلاک‌چین دولت فدرال را منتشر کرده است. این استراتژی به هدف بهره‌گیری از فرصت‌های ارائه‌شده توسط فناوری و بسیج پتانسیل آن برای تحول دیجیتال پرداخته است.

ایرلند

 • وزیر دارایی ایرلند گزارش بحث درباره ارزهای مجازی و فناوری بلاکچین را منتشر کرد. دولت همچنین از ایجاد یک کارگروه داخلی با رویکردهای نظارتی در حوزه ارزهای رمزپایه خبر داد.
 • پروژه Blockathon Ireland یک هکاتون است که توسط وزارت بودجه‌ی عمومی و با همکاری وزارت دارایی برگزار می‌شود و هدف آن شناسایی و تجزیه‌وتحلیل موارد احتمالی استفاده از بلاکچین در زندگی واقعی و خدمات عمومی است. Blockchain Ireland ابتکاری است که هزینه‎‌های بخشی از آن توسط دولت تأمین می‌شود تا به ترویج و اشتراک اطلاعات در مورد بلاکچین در ایرلند کمک کند.

ایتالیا

ایتالیا به انجمن بلاک‌چین اروپا پیوسته و متعاقباً مقرراتی را اصلاح کرد تا مفاهیم “فناوری بلاکچین” و “قراردادهای هوشمند” را در قوانین تعریف کند.

لتونی

وزارتخانه‌های ‌استونی، لتونی و لیتوانی تفاهم‌نامه‌ای را منتشر کردند که شامل “حمایت از توسعه نوآوری‌های بازار سرمایه و فن‌آوری‌های جدید با در نظر گرفتن راه‌حل‌های منطقه‌ای فینتک( به‌عنوان‌مثال، فناوری دفتر توزیع‌شده)” است.

مالت

 • رجیستری در مشاغل مالت باهدف افزایش کارایی و نوسازی فرایندهای تجاری، فناوری بلاکچین را مورداستفاده خواهد گرفت.
 • دولت مالت به‌طور آزمایشی برنامه اعتبارسنجی مبتنی بر بلاکچین را تأیید می‌کند که بلافاصله اعتبار علمی را احراز و تأیید می‌کند.

اسپانیا

 • دولت کاتالونیا پروژه احراز هویت مستقل خود را با نام IdentiCAT آغاز کرد.
 • شورای شهر یکی از شهرهای اسپانیا پروژه پورتال داده‌های شهری است که مجموعه داده‌ها و منابع محلی شهرداری در بلاکچین منتشر می‌کند.
 • بندر والنسیا از فناوری بلاکچین برای ایجاد شفافیت و امنیت در زنجیره تأمین استفاده می‌کند.

سوئد

ثبت‌اسناد سوئد در حال آزمایش نقل‌وانتقال املاک و مستغلات و سایر معاملات چندجانبه در بلاکچین است.

سوئیس

شهرداری زوگ سوئیس با مشارکت شرکت ConsenSys ، احراز هویت توسط دولت را در بلاکچین Ethereum آزمایش کرد.

اوکراین

 • وزارت دارایی از برنامه‌های خود برای تعیین وضعیت قانونی ارز رمزنگاری‌شده در اوکراین خبر داد. همچنین این دولت برای انتقال داده‌ها به یک بستر بلاکچین با یک شرکت فناوری همکاری کرده است.
 • وزارت دارایی اوکراین با استفاده از فناوری بلاکچین حراج‌های دولتی را آزمایش کرد.

انگلستان

 • انگلستان با همکاری ConsenSys ، برای کشف پتانسیل فناوری بلاکچین در صنعت املاک و مستغلات انگلیس ، یک پلت فرم مدیریت دارایی دیجیتال ایجاد کرد.
 • آژانس استاندارد غذا در انگلیس (FSA) آزمایشی را برای پیگیری توزیع گوشت در کشتارگاه گاو با استفاده از بلاکچین تکمیل کرد. این آزمایش اولین باری است که از فناوری بلاکچین به‌عنوان ابزاری نظارتی برای اطمینان از انطباق در صنایع غذایی استفاده می‌شود.
 • بزرگ‌ترین اپراتور بندر در انگلستان ABP)) ، در حال آزمایش استفاده از بلاکچین برای تسهیل تجارت از طریق پایانه‌های دریایی خود است.

اتیوپی

دولت اتیوپی در حال بررسی امکان استفاده از بلاکچین در بخش کشاورزی است.

غنا

دولت غنا با مشارکت Bitland پروژه آزمایشی را برای ثبت زمین و مستغلات در بلاکچین آغاز کرد. بیش از 78٪ از اراضی غنا ثبت‌نشده است.

کنیا

 • دولت جمهوری کنیا یک اوراق قرضه در سطح خرد منتشر کرده تحت عنوان M-Akiba که به کاربران اجازه می‌دهد تا اوراق قرضه دولتی را در مقادیر بسیار کم و بدون نیاز به‌حساب بانکی خریداری کنند.
 • کارگروه اقدام ویژه بلاکچین و هوش مصنوعی کنیا تشکیل‌شده و به دولت توصیه می‌کند پول نقد را با ارز دیجیتال جایگزین کند.

لیبریا

وزارت دارایی لیبریا تفاهم‌نامه همکاری با یک شرکت بلاکچینی امضا کرده است تا خدمات دولتی را دیجیتالی کند و سیستم‌عامل‌های دولت الکترونیکی را ایجاد کند.

موریس

دولت جزیره موریس، مجوز تنظیم مقررات سرمایه‌گذاری را ای (RSL) را ایجاد کرده است که به سرمایه‌گذاران خارجی اجازه می‌دهد راه‌حل‌های مبتنی بر بلاکچین را تحت نظارت هیئت سرمایه‌گذاری موریس توسعه دهند.

نیجریه

اتحادیه حمل‌ونقل جاده‌ای نیجریه یک سیستم مسافربری مبتنی بر بلاک چین (PAM) را راه‌اندازی کرده است.

رواندا

دولت رواندا از فناوری بلاکچین برای طراحی یک سیستم “بدون کاغذ ، ایمن و ضد فساد” استفاده می‌کند.

آفریقای جنوبی

 • دولت آفریقای جنوبی برای بررسی مفاهیم مرتبط با بلاکچین ، یک کارگروه تنظیم مقررات دارایی رمزنگاری ایجاد کرده است.
 • اتحادیه‌ی ملی بلاکچین آفریقای جنوبی برای ایجاد مشارکت بین دولت، تجارت، دانشگاه و جامعه مدنی برای حمایت از استفاده از فناوری‌های بلاکچین در آفریقای جنوبی تشکیل‌شده است.
 • مرکز مالی مسکن ارزان‌قیمت در آفریقا نمونه‌ای آزمایشی از املاک مبتنی بر بلاکچین را آزمایش کرده است.

تانزانیا

دولت تانزانیا با استفاده از فناوری بلاکچین برای حسابرسی در لیست حقوق عمومی، 10 هزار کارگر غیرواقعی را از بخش دولتی حذف کرد. در این مرحله 4.5 میلیارد پوند شیلینگ تانزانیا (195.4 میلیون دلار) صرفه‌جویی شده است که به‌طور ماهانه به کارگران غیرواقعی پرداخت می‌شد.

اوگاندا

دولت اوگاندا با شرکت CryptoSavannah همکاری کرد تا طراحی مفهومی را برای ثبت عناوین زمین ایجاد کند.

زامبیا

شورای شهر لوساکا، زامبیا تفاهم‌نامه‌ای را با یک شرکت پلت‌فرم بلاکچینی برای توسعه و استقرار برنامه ثبت زمین و پشتیبانی از صدور عنوان املاک امضا کرد.

چین

دولت محلی پکن در گزارشی 145 صفحه‌ای نقشه‌ی راه، برنامه‌ی خود را برای اجرای دولت برنامه‌ریزی‌شده مبتنی بر بلاکچین منتشر کرد. این اولین باری است که پایتخت چین جزییاتی از نحوه توسعه بلاکچین در کشور خود را ارائه می‌دهد.

این جزئیات شامل اهداف اصلی دولت در این طرح و ایجاد یک چارچوب یکپارچه مبتنی بر بلاکچین برای حاکمیت دیجیتالی، تسهیل به اشتراک‎گذاری داده‌ها بین دولت و مشاغل و ایجاد همکاری‌های بین بخشی و بین منطقه‌ای است. این طرح 145 صفحه‌ای، تنها اولین گام برای دستیابی به جاه‌طلبانه‌ترین پروژه بلاکچینی در یک شهر بزرگ مانند پکن را نشان می‌دهد. این شهر می‌خواهد از مزایای بهره‌وری و اعتماد مبتنی بر بلاکچین بهره ببرد، همچنین به یک‌قطب جهانی برای توسعه و استفاده از فناوری بلاکچین در حوزه‌هایی نظیر: ثبت املاک و مستغلات شهرداری، ترخیص کالا از گمرک بندر پکن-تیانجین-هبی، سیستم تأیید هویت الکترونیکی مالی شهر، سیستم صدور پروانه کسب‌وکار و…

[right]که بیش از 500 پروژه بلاکچین در چین گزارش‌شده، که بسیاری از آن‌ها تحت هدایت دولت هستند، در اینجا صرفاً به چند مورد از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:[/right]

[right]* Xiong’an پروژه جنگل‌کاری 6،667 هکتار را آغاز کرد. یک پلت فرم آنلاین مبتنی بر بلاکچین، داده‌‌های بزرگ و سایر ردیابی‌های پیشرفته و چرخه حیات درختان را مدیریت می‌کند.[/right]
[right]* کمیته مدیریت منطقه جدید Xiong’an رسماً از معرفی فناوری بلاکچین در مدیریت دولت برای ایجاد یک دولت پاک ، شفاف و کارآمد از طریق نظارت جامع خبر داد.[/right]
[right]* Xiong’an برنامه بلاکچین را در حوزه دولتی راه‌اندازی و اجرا کرده است.[/right]
[right]* مرکز اطلاعات دولتی، Union Pay ، China Mobile و سه سازمان دیگر، شبکه خدمات بلاک‌چین (BSN) را راه‌اندازی کردند، یک پروژه زیرساختی بلاکچینی در سراسر کشور که پیش‌بینی می‌شود نظیر “سیستم IOS Android یا Apple” برای بلاکچین باشد.[/right]
[right]* فناوری بلاک‌چین در برنامه پنج‌ساله سیزدهم چین برای توسعه فناوری اطلاعات آمده است.[/right]
[right][right]* دفتر مطبوعاتی دولت مردم شهرداری Guiyang مقاله سفید با عنوان “توسعه و کاربرد بلاک‌چین” منتشر کرده است. فعالان صنعت از این مقاله سفید به‌عنوان “اولین طرح” برای فناوری بلاکچین در کشور یادکرده‌اند.[/right]

هند

 • حزب دموکرات هند با استفاده از یک پلتفرم‌ رأی‌گیری مبتنی بر بلاک چین توسعه داده است.
 • وزیر دولت درزمینه الکترونیک و فناوری اطلاعات در یک گزارشی رویکرد، فناوری بلاکچین را به‌عنوان یک زمینه تحقیقاتی ضروری در حوزه‌هایی مانند حاکمیت، بانکداری و دارایی و امنیت سایبری شناسایی کرده است.
 • دولت ماهاراشترا و اداره مالیات با یک شرکت بلاکچینی همکاری کردند تا طرح مفهومی ثبت سوابق زمینی در بلاکچین را تکمیل کنند. ماهاراشترا سومین ایالت بزرگ هند است.

مالزی

شرکت اقتصاد دیجیتال مالزی اعلام کرد که در حال آزمایش یک برنامه ویزای کار برای فریلنسرهای فنی برای کار کوتاه‌مدت در مالزی برای تحقق تقاضای توانایی‌های AI ، بلاکچین و امنیت سایبری است.

سنگاپور

اداره پولی بانک مرکزی سنگاپور با همکاری ConsenSys به بررسی پتانسیل فناوری دفتر کل توزیع‌شده در بانکداری مرکزی پرداخت. Project Ubin سیستم‌های تسویه‌حساب ناخالص را در زمان واقعی با حریم خصوصی کامل معاملات ، نهایی بودن تسویه‌حساب پیاده‌سازی کرده است.

کره جنوبی

 • شرکت خدمات گمرکی کره جنوبی یک سیستم تسویه‌حساب مبتنی بر بلاک‌چین برای مدیریت حمل‌ونقل واردات و صادرات راه‌اندازی کرده است.
 • دولت کره جنوبی در حال سرمایه‌گذاری در شش پروژه آزمایشی بلاکچین جداگانه با سرمایه 9 میلیون دلاری است.

تایلند

طبق گزارش‌های، راه‌آهن دولتی تایلند و اداره پست، فناوری اینترنت اشیا (IoT) را برای ردیابی ورود و خروج قطارها و فناوری بلاکچین برای ردیابی بسته‌های باارزش بالا، توسعه و استفاده خواهند کرد.

امارات متحده عربی (امارات متحده عربی)

پروژه Smart Dubai در تلاش است تا دبی را به شادترین شهر روی زمین تبدیل کند، از فناوری blockchain ، A.I. و IoT بهره می‌برد.

استرالیا

 • بانک مشترک‌المنافع استرالیا اوراق قرضه رمزنگاری‌شده برای شرکت خزانه‌داری کوئینزلند منتشر کرد.
 • استراتژی بلاکچین ملی استرالیا و نقشه راه این استراتژی دولت منتشرشده است.
 • دولت کوئینزلند 100000 دلار بودجه برای نصب سیستم فروش ارز رمزنگاری‌شده درده‌ها شرکت محلی در شهر بوندابرگ اعطا کرده است.
 • دولت استرالیای جنوبی با استفاده از سیستم رأی‌گیری مبتنی بر بلاکچین انتخابات رسمی را انجام داده است.
 • ضرابخانه پرت استرالیا توکن اتریوم با پشتوانه طلا را تضمین کرد که توسط دولت استرالیای غربی تضمین‌شده است.
 • دولت استرالیا قراردادی پنج‌ساله برای تسریع در جذب بلاکچین ، هوش مصنوعی (A.I) و رایانش کوانتومی

ترجمه آزاد از: https://consensys.net/blockchain-use-cases/government-and-the-public-sector/#tax
کوتاه کننده لینک