چرا باید مطالبه‌ی شفافیت را از مجلس شروع کنیم؟

در اهمیت شفافیت مجلس به این پرداخته‌ شده که شفافیت مجلس اهمیت بالایی دارد. اما این نکته هنوز مغفول است که چرا ما مجلس را توپ‌خانه‌ای برای شروع شفافیت در کشور می‌دانیم؟

در این موضوع می‌خواهیم به این مهم بپردازیم…

در باب چرایی اولویت داشتن شفافیت مجلس 7 دلیل به ذهن میرسه که بصورت مختصر اینجا وارد می‌کنم و تفصیلش رو ارجاع میدم به یادداشتی که در همین زمینه نوشته شده.

  1. رسانش بالای شفافیت مجلس به دیگر نهادها
  2. سهولت نسبی دسترسی به نمایندگان
  3. امکان اجرای طرح‌های «شفافیت داوطلبانه»
  4. تشکیل مجلس از شاخص‌های شفافیتی بسیار متنوع
  5. سادگی و عامه‌فهم بودن شفافیت مجلس (امکان جذب حساسیت و مطالبه مردم)
  6. وجود بزنگاه‌ها (فرصت‌های طلایی ترویج شفافیت)
  7. کارآمدشدن مجلس در حوزه‌های دیگر بسیار اثرگذار است

تفصیل این نکات رو می‌تونید در این لینک مطالعه کنید

1 پسندیده

بسیار عالی
هرچند که نیاز به تجربه‌ی بین‌المللی در هر زمینه‌ای نیست و هر کشور زمینه‌های اجرای مختلفی دارد، اما نمونه تجربه‌ی بین‌المللی در این زمینه داریم؟ کشوری که با شفافیت مجلس توانسته باشد مبارزه با فساد خود را سرعت بخشد؟

بعید میدونم بصورت تک عاملی بررسی شده باشه.
مبارزه با فساد مثل خود فساد مقوله بسیار پیچیده‌ایه که نیاز به همراهی و همکاری بسیاری از دستگاه‌ها و ارگان‌ها داره که مجلس هم یکی از اون دستگاه‌ها و البته شاید بشه گفت مهمترینشون هست.
علاوه بر تجربیات کشورهای مختلف، بسیار متفاوته در خیلی از کشورها افراد یا احزابی بودن که صرفا با شعار مبارزه با فساد و با همین هدف قدرت رو در دست گرفتن و کارهای انقلابی انجام دادن که خیلی هم جواب میده اما چون در کشور ما هنوز هیچ فرد یا حزبی چنین نگاهی به مبارزه با فساد نداره مجبوریم که کار رو خیلی ریشه‌ای تر حل بکنیم و تنها راه حل ریشه‌ای موضوع حل مشکل مجلسه.

از طرفی فرض کنید دولتی بر سر کار بیاد که قاطعانه بخواد با فساد مبارزه بکنه اگر همراهی مجلس رو نداشته باشه قطعا توفیق چندانی نمیتونه حاصل بکنه این هم بخاطر اختیارات فوق‌العادده مجلس و نمایندگانه

1 پسندیده

مصاحبه‌ی جالب و خواندنی محمدرضا صباغیان نماینده مردم مهریز و بافق در گفت و گو با عیارآنلاین؛

:diamond_shape_with_a_dot_inside: مجلس برای حاکم شدن #شفافیت، باید از خود شروع کند

:small_orange_diamond: محمدرضا صباغیان بافقی، نماینده مهریز که اخیرا با انتشار ریز دریافتی خود از مجلس، گام بزرگی در راستای ایجاد #مجلس_شفاف برداشت، در مصاحبه با عیارآنلاین به نکات مهمی اشاره کرد.

:small_blue_diamond: این اقدام باید برای همه مجلس انجام شود. اگر #مطالبه_مردمی در این موضوع وجود داشته باشد، این اتفاق خواهد افتاد.
:small_blue_diamond: طبیعتا مجلس هم زمانی می‌تواند از سایر ارگان‌ها مطالبه کند که #شفافیت را از خود شروع کرده باشد.

:small_blue_diamond: #مجلس_شفاف، قطعا تنها مرجعی است که می‌تواند از سایر قوا هم با توجه به #سامانه_حقوق_و_مزایا که ایجاد شده، اجرای این مطالبه را پیگیری کند.

:small_blue_diamond: بی‌تردید اگر در مجلس شورای اسلامی #شفافیت_آراء حاکم شود، راه برای بسیاری از #معاملات_پشت_پرده بسته خواهد شد.

:small_blue_diamond: مردم #باید_بدانند که به چه کسی رای داده‌اند و نماینده‌ها هم باید بدانند که آرای آنها در معرض دید و #قضاوت_مردم قرار می‌گیرد.

:small_blue_diamond: با حاکم شدن #شفافیت_آراء در مجلس، نمایندگان ملزم خواهند شد که در رای‌گیری‌ها حاضر شوند و دقت عمل لازم را داشته باشند.

:small_blue_diamond:نتیجه چنین شرایطی آن است که نماینده مجبور خواهد شد به گونه‌ای رای دهد که به نفع مردم باشد.

:small_blue_diamond:موضوع #شفافیت باید به مطالبه عمومی تبدیل شود؛ چرا که #مطالبه_مردم می‌تواند به اجرایی شدن #شفافیت کمک بسیاری کند.

http://ayaronline.ir/1397/01/271633.html

1 پسندیده